Dává tak za pravdu všem, kteří v současné době situaci s vodou označují přinejmenším za nedobrou.

Nedostatek vláhy znesnadňuje život zahrádkářům. Potvrdil to odborný instruktor vsetínských zahrádkářů Jiří Martiš.

„Za červen jsem naměřil ve Vsetíně jen dvacet devět mililitrů srážek. Průměr za posledních patnáct let je ale sto devět mililitrů. Minulý měsíc tak nespadla ani třetina dlouhodobých srážek," vysvětlil Valašskému deníku Jiří Martiš.

Podle něj je potřeba, aby v dohledné době napršelo přibližně 30 až 40 ml vody. „Ale tak, aby protekla do země. Krátkodobý silný déšť nepomůže," upozornil.

Situaci kolem počasí s obavami sledují také vyznavači Petrova cechu. „Nemáme možnost ryby v případě sucha zachránit. V tekoucí vodě to prostě nejde," strachuje se předseda vsetínské rybářské organizace Josef Tymrák.

Svízelí pro vsetínské rybáře je rovněž skutečnost, že tady není přehrada, která životu v řece v těžkých chvílích pomůže. „Stanovnice je zásobárnou pitné vody. Od Bystřičky je už situace jiná. Voda pod touto vesnicí není ale naše," vysvětluje Tymrák.

Lepší situaci v této oblasti potvrdil předseda místní organizace rybářů ve Valašském Meziříčí Vojtěch Macháň. „Zásadní problémy s množstvím vody v řece zatím nemáme. Stejná situace je i v rybnících v Podlesí, pod Juřinkou a v Brankách," řekl Valašskému deníku Macháň.

Meziříčští rybáři nemají v současné době starosti ani s volavkami a dalšími predátory, mezi něž patří i černí čápi. Do jejich vod prý chodí málo. „Asi je to i proto, že využíváme všech dostupných prostředků, kterými jim lov ztěžujeme," dodal šéf valašskomeziříč­ských rybářů.

Průtoky v Rožnovské a Vsetínské Bečvě označují pracovníci Povodí Moravy za podprůměrné. Méně vody je podle mluvčí Gabriely Tomíčkové v Rožnovské Bečvě. Aktuálně tam protéká 0,33 kubíku za vteřinu.

„To je průtok odpovídající přibližně dvanácti procentům dlouhodobého měsíčního průměru," uvedla Tomíčková.

Ve Vsetínské Bečvě nyní teče 2,5 kubíku za vteřinu. Průtoky v ní odpovídají 32 procentům dlouhodobého měsíčního průměru.