„Mohlo by to spíše zůstat postaru. Státní maturity by být nemusely,“ shodují se někteří ředitelé středních škol v regionu.

Od roku 2010 budou mít v rámci státních maturit studenti povinný český jazyk. K tomu si dle vlastní volby mohou přibrat některý z cizích jazyků nebo matematiku.

Od roku 2012 pak už pojedou naplno. „Povinná zkouška maturanty čeká z českého a cizího jazyka, a z literatury. K tomu přibude, dle individuálního výběru matematika, informatika nebo občanský a společenskovědní základ,“ vysvětlil Marek Ginter, ředitel Střední podnikatelské školy v Kroměříži.

Studenti čtvrtých ročníků si už ale letos vyzkouší státní maturity nanečisto. Čeká je čeština a cizí jazyk.

„Zapojili jsme se do toho, tak uvidíme, jak to dopadne,“ doplnil Ginter.

K maturitám nanečisto usednou také studenti z Centra odborné přípravy technické v Kroměříži (COPT). „Chtěli jsme je vyzkoušet, tak jsme se přihlásili. Jsme zvědaví, stejně jako studenti, jak budou probíhat. Přesný termín ale ještě neznáme,“ vyjádřil se ředitel COPTu Miroslav Školoudík.

S napětím generálku státních maturit očekává i vedoucí školského odboru kroměřížské radnice Jiří Pánek. „Všichni čekáme, jak to bude. Ještě je kolem toho hodně dohadů,“ upozornil Pánek.

V celém Česku si státní zkoušku dospělosti vyzkouší na sedmdesát odborných škol. „Jsou určeny těm vzdělávacím zařízením, které se rozhodly generálku vyzkoušet a přihlásily se k ní,“ prozradila poslankyně Michaela Šojdrová. Termín generálky je stanovený od 14. dubna do 6. května.

Výsledky z generálky poslouží ministerstvu k ověření obsahové stránky zadání zkoušek, metodiky jejich konání a mimo jiné k vyhodnocování výsledků. Další, druhá etapa, pak přijde na řadu na přelomu září a října. „Ta už se bude týkat všech škol,“ uzavřela poslankyně Šojdrová.