Jako součást preventivního projektu Policie ČR s názvem Piráti z nás nebudou si tady studenti mohli vyzkoušet například nehodový trenažér, obhlédnout legendárního policejního Passata, vyzpovídat muže zákona a třeba i záchranáře.

Největší pozornost však na sebe strhli zpěváci Daniel Landa s Olgou Lounovou, kteří byli speciálními hosty této akce. Už jen příjezd obou osobností, které podpořily tuto regionální preventivní kampaň, byl velmi stylový – ve speciálním upraveném Porsche Dana Landy.

Houf studentů se v ten moment nahrnul právě k vozu a všichni si chtěli vyfotit „svou celebritu". „Chtěla bych se vyfotit přímo s Olgou. Myslíte, že to půjde holky?" smála se s kamarádkami jedna ze studentek, zatímco si mobilem narychlo dělala fotku právě dorazivší zpěvačky.

Olga Lounová s Danem Landou se krátce po příjezdu odebrali do školy, kde se uskutečnila beseda. Ve zcela zaplněné aule je pak studenti zahrnuli přívalem otázek. Na řadu přišly první karamboly, řidičské průkazy i otázky týkající se rally závodů, které Landa i Lounová jezdí.

Půvabná herečka a zpěvačka se rally věnuje poslední tři roky. „První sezonu jsem byla jako spolujezdec, teď už dva roky auto řídím. Žádné přehnané ambice nemám, ale moc mě to baví a snažím se zlepšovat každým závodem," povídala zaplněné aule Olga Lounová.

Se svými postřehy na ni navázal i Landa. „Zdaleka nejdůležitější je rally závody dojíždět. V tom je Olga výborná a dojíždět se jí daří," pochválil svou kolegyni Landa, který ovšem před klasickou rally urazil dlouhou cestu. „Já jsem vlastně začínal s autokrosem. Dostal jsem se k tomu přes tatínka, který byl výborný autokrosař, měl i titul mistra Evropy," povídal Landa studentům o svých začátcích s auty.

Nadmíru spokojení byli po včerejší vydařené akci hlavní organizátoři, tedy sami policisté. „Vše se vydařilo, jak mělo. Včetně počasí. Daniel Landa a Olga Lounová by nesmírně sympatičtí," neskrývala spokojenost mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková. Doplnila, že vedle besedy se známou dvojicí, byl velký zájem například o simulátor dopravních nehod.

Projekt Jedeme v tom spolu aneb piráti z nás nebudou, jehož partnerem je také Valašský deník, začal vloni v říjnu. Je zaměřený na budoucí řidiče. Na šestnácti středních školách v okrese Vsetín se do něj zapojilo 1 300 studentů.

Úterní akce byla určená 99 studentům, kteří postoupili do užšího výběru po úspěšném napsání testu z pravidel silničního provozu. „Po besedě je znovu čekaly testy z pravidel a také základů zdravovědy. Ty nyní vyhodnotíme a vybereme deset nejlepších," prozradila další postup Lenka Javorková.

Desítka úspěšných postoupí do finále, které se uskuteční 11. května. Nejprve společně zavítají na Rally Kopná, kde budou moci nahlédnout do zákulisí závodu. Poté je čeká návštěva Valašského autosalonu ve Valašském Meziříčí. „Tady přijde na řadu poslední test a následně i vyhlášení absolutního vítěze, který získá možnost udělat zdarma řidičský průkaz," uvedla Lenka Javorková.