Na Valašsku se ale na většině míst pracovalo. Úředníci, policisté i někteří zdravotníci stávku podpořili symbolicky. Chod svých institucí ale protestem neomezili.

Ještě před několika dny to vypadalo, že zůstanou zavřené školy. Učilo se ale všude. „Stávkují pouze nepedagogičtí pracovníci,“ řekla předsedkyně oblastní rady odborového svazu Marie Krchňáková.

Ve většině škol se tedy zastavily práce v administrativě, v úklidu nebo v kuchyni. O hladu ale studenti nezůstali. S originálním nápadem, jak jim i přes stávku zajistit stravu, přišel třeba ředitel vsetínského Masarykova gymnázia Dalibor Sedláček. Studentům osobně v době oběda rozdával bagety, pro které si do osiřelé jídelny chodili zástupci jednotlivých tříd. „Původně jsme chtěli den předem nasmažit řízky a ty potom podávat s chlebem. Byl by ale problém je do dalšího dne uskladnit, proto přišla řada na bagety,“ vysvětlil Sedláček.

Překvapení čekalo na ty, kteří chtěli včera navštívit internetové stránky Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Místo obvyklého obsahu se návštěvníkům zobrazilo pouze prohlášení o podpoře požadavků státních zaměstnanců. Chod skanzenu se ale nezastavil. „Oficiálně nikdo nestávkuje. V těchto dnech máme ve skanzenu pořad pro děti Vánoce na dědině. Děti nemůžou za to, že se stávkuje. Proto jsem zaměstnance přesvědčil, aby zůstal provoz muzea zachován,“ přiblížil ředitel rožnovského skanzenu Vítězslav Koukal.

K protestu proti změně pravidel pro výměru mezd zaměstnanců státní správy a služeb, která má platit od ledna se ale připojili pracovníci katastrálního úřadu ve Valašském Meziříčí. „Většina zaměstnanců stávkuje. Provoz podatelny je ale zajištěný,“ sdělila Anna Frenštátská z katastrální­ho úřadu.

Zaměstnanci Městského úřadu ve Valašském Meziříčí se rozhodli podpořit stávku umístěním oznámení na dveře svých kanceláří. „Lidí se náš protest nijak nedotkl. Chtěli jsme jen upozornit na kroky, které jsou necitlivým zásahem do jistot zaměstnanců veřejné správy. Ty budou mít za následek zhoršení dostupnosti a kvality veřejných služeb, které následně pocítí i sami občané,“ vysvětlil předseda místní odborové organizace Otakar Petřek.

Úředníci v Rožnově pod Radhoštěm a ve Vsetíně se ke stávce nepřipojili ani symbolicky. „Podmínky pracovníků vždy určuje zaměstnavatel a lidé mají jinou možnost, jak vyjádřit nesouhlas. Mohou si například najít jinou práci,“ uvedla vsetínská starostka Iveta Táborská.

Policisté nosili celý den na klopě uniformy žlutou stuhu. „Ze zákona stávkovat nemůžeme, tak jsme aspoň tímto způsobem chtěli vyjádřit nesouhlas se snižováním mezd,“ řekl předák policejních odborářů Ivo Novák. Podle něj není nutné snižovat platy o deset procent. „Navíc nám dodnes nikdo neřekl, zda to půjde z tarifní mzdy nebo z objemu mezd,“ upozornil Novák, který je přesvědčen o tom, že rezervy může vláda najít jinde.

Ředitelka Masarykovy knihovny Helena Gajdušková má ale jiný názor. Její podřízení včera proto pracovali. „Úsporná opatření jsou nutná a stávka není dobrý způsob, jak věci řešit,“ řekla Gajdušková.

Neprotestovali ani pracovníci Muzea regionu Valašsko. „Není to téma, které bychom měli čas řešit, naši zaměstnanci berou snížení platů jako nepříjemné zlo, které je ale nutné. Šetří celá Evropa,“ vysvětlil postoj muzejních pracovníků ředitel Milan Půček.

Ani zdravotníci vsetínské nemocnice se k protestu nepřipojili. „Normálně jsme pracovali,“ poznamenala mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Vysvětlila, že ačkoli zdravotníci sympatizují s požadavky odborářů, nemohli si dovolit odejít od pacientů.

Pracovníci hygieny také nestávkovali. „Místní odbory sice vyhlásily, že nesouhlasí s vládními škrty, nicméně normálně pracujeme,“ vysvětlila lékařka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Dagmar Červenková.

Ani hasiči ve Vsetíně a Meziříčí neprotestovali. A to na rozdíl od policistů ani symbolicky. „Nemluvili jsme o tom. Jestli někdo z chlapů jel protestovat do Zlína, nevím, směny ve Vsetíně a Meziříčí ale pracují v plném stavu,“ řekl šéf územních hasičů Zdeněk Hub.

Alexandra Buršíková, Michal Burda