Do Zlína plánují dorazit na osmou hodinu ráno.

„Máme zařízený vlastní autobus, který nabere účastníky protestu v půl osmé před školou. Pojede nás asi šedesát nebo sedmdesát," prozradil iniciátor petice Michal Najman.

U západního vchodu do budovy 21, který slouží krajským úředníkům, plánují vytáhnou vlastnoručně vyrobené transparenty a demonstrovat.

„Očekáváme, že to celé bude trvat dvě až tři hodiny. Bod, který se nás týká je podle našich informací až třetí v pořadí, takže do té doby budeme čekat venku," uvedl člen iniciativy a student gymnázia Ondřej Truksa.

Zastupitelům chtějí předložit své argumenty podpořené peticí.

Studenti věří, že negativní postoj veřejnosti k připravovanému slučování nakonec krajské zastupitele přesvědčí.

„Petici podepsalo přes 850 lidí. Proti sloučení se vyjádřily i tři čtvrtiny studentů gymnázia starších patnácti let. Svůj podpis přidala také více než polovina učitelského sboru," doplnil informace Truksa.

Volno od ředitele vsetínského gymnázia Dalibora Sedláčka ale dostanou pouze členové studentského petičního výboru. „Ostatní si budou muset zařídit omluvenky u rodičů. Jinak by dostali, stejně jako kterýkoliv jiný den bez omluvenky, neomluvené hodiny," reagoval na dotaz Valašského deníku ředitel gymnázia.

Jak hlasování krajských zastupitelů dopadne, si ale netroufá odhadnout. „Studenti dokáží překvapit. Jsem však stále zastánce sloučení. I když jejich názor respektuju," dodal Sedláček.

Hejtman je připraven

Na studenty jsou krajští radní připraveni. Při projednávání petice zaslané hejtmanovi se shodli na tom, že sloučení škol je nejlepším řešením současného demografického vývoje. „Nejedná se o žádný unáhlený nebo razantní krok, který by jakkoliv ohrozil stávající žáky nebo budoucí zájemce o studium," upozornil hejtman Stanislav Mišák.

Spojení škol má prý zajistit, aby mohly být v okrese dále vyučovány zdravotnické obory. „Sloučení navíc otevírá školám nové možnosti spolupráce. Jednooborovost rozhodně není podmínkou ani zárukou kvalitního vzdělávání," míní Mišák.

Na jednání bude přítomný také iniciátor slučování obou středních škol, bývalý krajský radní pro odbor školství a člen školské rady Masarykova Gymnázia Libor Slovák. „Pan ředitel mne požádal, abych se na zastupitelstvo dostavil. V případě potřeby zde budu odpovídat na dotazy," slibuje Libor Slovák.

SOUVISEJÍCÍ Gymnázium společně se zdravkou? Nikdy