Historické centrum města čekalo na svou kompletní obnovu více než šedesát let. Rekonstrukce náměstí začala v polovině minulého roku, letos v září byla dokončena. Radnice za ni zaplatila 63,8 milionu korun. Jedenadvaceti miliony na stavební úpravy přispěl Zlínský kraj. Slavnostní otevření opraveného náměstí bylo součástí programu zářijových Dnů města.

„Rozpraskaný asfalt, divoká výsadba zeleně a další problémy starého náměstí jsou dnes už minulostí. Jsem rád, že se nám podařilo tento projekt zahájit ještě před enormním navýšením cen a zdárně ho dovést do finále. Máme tak konečně náměstí, na které můžeme být právem hrdí,“ říká starosta Valašského Meziříčí starosta Robert Stržínek.

Stavební práce byly podle radnice náročné, původní termín dokončení se i proto ze srpna posunul na září. „Důvodem byla zejména tvorba hlubších podkladních vrstev. Za nové náměstí jsme zaplatili bezmála 63,8 milionu korun. Na revitalizaci se nám však podařilo získat dotaci téměř 21 milionů od Zlínského kraje, která pokryla třetinu nákladů,“ připomíná Stržínek.

Při obnově se náměstí dočkalo například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibyla fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše.

Podle meziříčské radnice je nyní náměstí přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vznikly odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky mají jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstal i tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a vybranými odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

Cenné archeologické nálezy

Revitalizace přinesla také řadu zajímavých archeologických objevů, které nyní detailně studují pracovníci Muzea regionu Valašsko. Archeologové narazili například na barokní valounovou dlažbu z druhé poloviny 17. a začátku 18. století. Pod ní také na fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století. Při průzkumu nedaleko sochy svatého Floriána v jižní části náměstí zase objevili kašnu z první poloviny 17. století. Mezi nalezenými artefakty nechybí ani dobové keramické střepy.

K nejcennějším nálezům se řadí objev perfektně zachované části domu a části vybavení z konce 13. až poloviny 14. století. Podle odborníků jde o unikátní objev, který svým významem přesahuje hranice regionu.

Archeologové odkryli dům z období vrcholného středověku v jihovýchodní části náměstí, na prostranství před Komerční bankou. „Tušili jsme, že tam nějaký objekt bude, ale s tímhle jsme tedy absolutně nepočítali. Jedná se o velký rohový dům, jehož majitel musel být v té době opravdu hodně zámožný a vysoce postavený člověk,“ popsal už dříve archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

Vzácný objev

Stavba zůstala neobyčejně zachovaná. „Z archeologického hlediska je to neskutečně cenný objev nadregionálního významu. Já osobně jsem zatím nic takového neviděl,“ neskrýval nadšení Španihel. Dům, který zřejmě zanikl při velkém požáru kolem roku 1360, doplnil linii objektů odkrytých při dřívějších výzkumech a jeho objev pomohl archeologům odhalit dosud netušenou podobu tehdejšího náměstí. „Ukazuje se, že mělo čtvercový tvar, což odpovídá dávným slezským městům, z prostředí kterých Meziříčí přebralo svoje městská práva,“ vysvětlil Španihel.

Vzkaz dalším generacím

Svou stopu zanechali na rekonstruovaném náměstí také studenti meziříčského gymnázia. Do podstavce restaurované sochy svatého Floriána z roku 1747 vložili společně se zástupci města vložili časovou schránku a v ní například aktuální vydání městského zpravodaje, informace o současném stavu města, mince či vzkaz dnešních gymnazistů svým nástupcům.

Studenti ve svém dopise připomínají samotnou rekonstrukci náměstí a s ní spojený archeologický průzkum, meziříčskou gobelínovou manufakturu, a také kulturní život ve městě reprezentovaný například letos pořádaným 40. ročníkem festivalu Valašský špalíček či galakoncertem žáků a učitelů Základní umělecké školy Alfréda Radoka.

Nezapomněli ani na meziříčskou rodačku a absolventku zdejšího gymnázia Markétu Irglovou – úspěšnou zpěvačku a skladatelku, která v roce 2008 získala Oscara za píseň Falling Slowly k filmu Once.