„Na větších stromcích není škoda vůbec žádná, na letošní výsadbě jedle kavkazské asi kolem pěti až deseti procent,“ přiblížil správce plantáže vánočních stromků ve Stříteži nad Bečvou Tomáš Pliska.

Ubezpečil, že stromků na Vánoce bude dostatek za cenu obdobnou jako předchozí roky. „Není žádný důvod k panice,“ podotkl Pliska.

Několik stovek sazenic jedle sucho zničilo také na plantážích Městských lesů a zeleně ve Valašském Meziříčí. Podle jednatele společnosti Marka Netoličky nejde o nic dramatického.

„Z celkového množství stromků na plantážích se jedná asi o pět procent. Na několikaleté stromky nemělo sucho vliv žádný,“ uvedl Netolička. Podle něj tak není žádný důvod k obavám o nedostatek.

„Stromky budou v naprosto nezměněném množství a kvalitě. Prodej začne opět na začátku prosince a na výběr bude z klasického sortimentu,“ ujistil s tím, že cena zůstane stejná.

Asi třicet procent letos vysazených borovic zničilo sucho v lesích obce Ratiboř. Deníku to sdělil odborný lesní hospodář Libor Mořkovský.

„Škody jsou obecně všude a my nejsme výjimka,“ podotkl. Co se vánočních stromků týče, problém nebude žádný.

„Obec Ratiboř prodává asi jen kolem dvou set stromků, je to spíš jen taková služba obyvatelům. Sucho se na jejich ceně neprojeví,“ uzavřel Mořkovský.