Takovou podívanou naservírovali během Aviatického dne členové Valašského leteckého klubu. Pátý ročník akce se po pauze vynucené covidem uskutečnil uplynulou sobotu 16. července na letišti v Poličné u Valašského Meziříčí a přilákal tisíce návštěvníků.

„Díky spolupráci s městem se nám podařilo připravit nezapomenutelnou show. Jejími hlavními taháky byli vrtulník MI-35 Alien Tiger a náš přední akrobatický pilot a vítěz světové série Red Bull Air Race Martin Šonka,“ představil Dan Jícha, předseda Valašského leteckého klubu.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm hostilo v sobotu 16. července 2022 dvacátý sedmý ročník Pekařské soboty. Součástí byl návštěvnický trojboj v netradičních disciplínách.
S trakařem, půllitrem i na chůdách. Pekařskou sobotu zpestřil speciální trojboj

Na letišti v Poličné toho bylo k vidění ještě mnohem více. Fanoušci letectví si užili především řadu letových ukázek špičkových RC modelů letadel a vrtulníků. Došlo také na humorně pojatou scénku letecké bitvy o poličenskou pálenici, kterou předvedli členové Výzkumného ústavu valašského letectva.

Šonka připomněl průlet pod lávkou na Dolní Moravě

Český akrobatický a bývalý bojový pilot vzdušných sil Armády České republiky, vicemistr světa, mistr Evropy a České republiky v akrobatickém létání a vítěz série mezinárodních závodů Red Bull Air Race z roku 2018 Martin Šonka je tradičním účastníkem Aviatického dne v Poličné. Dorazil už popáté. Než usedl do svého letadla, aby předvedl své akrobatické umění, připomněl v rozhovoru se starostou Valašského Meziříčí Robertem Stržínkem některé úspěchy, kterých dosáhl v posledních třech letech.

Jedním z nich je letecká akrobatická sestava, kterou si „vystřihl“ na Dnech NATO v Mošnově společně s rodákem z Valašského Meziříčí Ivo Kardošem, bývalým elitním pilotem české armády, který létá se stíhačkou JAS-39 Gripen. O možnosti přeletu tohoto proudového bojového letounu jednali pořadatelé i pro sobotní Aviatický den. Nakonec to však nebylo možné vzhledem k aktuální situaci, kdy čeští letci zajišťují bezpečnost na severovýchodním křídle NATO.

Letní stadion ve Valašském Meziříčí hostil od 14. do 16. července 2022 tradiční Gulášfest. Nechyběl bohatý hudební program.
Vůně guláše zlákala na stadion v Meziříčí davy lidí, užily si i hudební program

Dalším kaskadérským počinem Martina Šonky loňský let hlavou dolů jen několik metrů nad zemí nad jedoucím monopostem F1 řízeným Davidem Coulthardem, který se natáčel na Slovensku na letišti v Popradu.

Třetím husarským kouskem byl nedávný průlet pod visutou lávkou Sky Bridge 721 na Dolní Moravě.

„Většinou tyto „ptákoviny“ vymýšlím já, ale v tomto případě to vzešlo od majitelů resortu, kteří mě viděli létat a přišlo jim jako dobrý nápad, kdybych lávku podletěl. Nápad se mi líbil a rád jsem to zkusil,“ řekl Martin Šonka.

Podle jeho slov je sice pod lávkou relativně dost místa, přesto není podlet bez rizika. „Je to v horském terénu, takže hned po podletu je potřeba prudce stoupat,“ vysvětlil Šonka, který nakonec vedle „jednoduchého“ podletu udělal kolem lávky i tři loopingy za sebou a další akrobatické figury.

Po akrobatické exhibici Martina Šonky na sebe pak v závěru Aviatického dne strhl pozornost přílet téměř osmnáctimetrového tygřího vetřelce, armádního vrtulníku MI-35 Alien Tiger. Ten po několika ukázkových průletech a manévrech dosedl na zem a návštěvníci si jej mohli zblízka detailně prohlédnout.