O soutěž každoročně velký zájem. Vloni dokonce počet přinesených vzorků tradičního valašského nápoje přesáhl stovku. „Koštovalo se sto čtyři pálenek a vypadá to, že také letos by mohla být účast hojná,“ odhadovala Eliška Chromčáková ze Spolku pro zachování valašských tradic.

Jaký bude konečný počet vzorků a zda se podaří překonat loňský rekord, bude ale jasné až v sobotu. „Řada soutěžících totiž dorazí z větší dálky a vzorky přivezou s sebou,“ vysvětlila Chromčáková.

Pálenky se budou hodnotit ve čtyřech kategoriích – trnková, jablková, hrušková a ostatní. Samotné ochutnávání startuje ve tři hodiny odpoledne a potrvá do pěti hodin. Porotou budou všichni soutěžící.

Nebude chybět doprovodný program. Celé odpoledne zahájí už ve čtrnáct hodin hymny Spolku pro zachování valašských tradic a Sdružení obcí Hornolidečska. „Košt budou poté doprovázet domácí kapela Čertovka a pěvecký sbor Hafery z Nového Hrozenkova,“ prozradila Chromčáková.

Zájemci o účast na koštu stále ještě mají možnost své vzorky přihlásit. Stačí přinést označené lahve slivovice o objemu 0,7 litru do restaurace Galánečka ve Valašské Polance, restaurace Moštárna ve Vsetíně či na obecní úřad ve Střelné.