„Vracel jsem se tím vlakem z Otrokovic do Zlína a on začal v Malenovicích brzdit a houkat. Už z toho bylo jasné, že se něco děje. Ale náraz to nebyl velký, napadlo mě, že to nebylo auto na kolejích,“ popisuje událost.

Pracovník drah cestujícím nejprve řekl, že mají zůstat ve voze. „Nabídl jsem, že jestli potřebují pomoc, že jsem ze zdravky,“ vypráví mladík.

Jeho nabídka zůstala nevyužitá a po chvíli dostali lidé pokyn, aby vystoupili z vlaku a šli na autobus. „Řekli, že to je nehoda s úmrtím a otevřeli nám dveře na druhé straně, abychom to neviděli,“ popisuje.

V první chvíli se vydal směrem, kterým ostatní. Pak se ale vrátil zpátky, rovnou k muži, který zůstal zaklíněný pod vlakem. Silně krvácel, vlak mu amputoval nohu. Tep ale budoucí zdravotník nahmatal a z batohu vytáhl lékárničku se škrtidlem. Nosí ji vždycky.

„To už se ke mně přidal další muž, zdravotník. Zajišťoval jsem ránu a on už začal s oživováním.“

Armádní nebo civilní záchranář

V tu dobu už byla na cestě sanitka a muž, navzdory rozsáhlému zranění, nehodu přežil. Nepochybně i díky odhodlanému středoškolákovi, jehož čin nedávno ocenil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Zdravotnickou školu začal Jan Stavjaňa studovat díky videím na internetu. Chtěl do armády a hledal, co profese vojáka obnáší. Narazil ale na vojenského záchranáře, nějakou dobu jej sledoval a pak se pustil do studia zdravovědy.

Nad střední školou už přemýšlet nemusel, šel najisto. Příští rok po maturitě bude pravděpodobně pokračovat ve studiu oboru zdravotnický záchranář. Jen ještě váhá, zda zůstane v civilu nebo přeci jen zamíří do armády.

Vybrali jsme pro vás: