Zvony kostela Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm prý zvoní příliš hlučně a to se zejména v neděli nehodí. Takové poněkud překvapivé oznámení přijali nedávno strážníci rožnovské Městské policie.

Za vše zřejmě přitom může také platná městská vyhláška omezující v neděli hlučné činnosti.

V neděli platí klid pro všechny

„Anonym si stěžoval na to, že pokud on musí vyhlášku o hlučných činnostech dodržovat, nevidí důvod, proč by na kostelní věži měly v neděli vyzvánět zvony. Že by nařízení měli dodržovat všichni včetně církve," přiblížil netypický podnět šéf rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Městští policisté si na rožnovské faře vyžádali přehled o tom, kdy se v neděli kostelní zvony rozeznívají. „Zvonění jsou pravidelná a nepravidelná. Do druhé kategorie spadají pohřby a svatby," uvedl Daniel Vašut.

Nedělní pravidelná zvonění jsou podle něj tři, jedno před každou mší. Zvony zní v ráno o tři čtvrtě na sedm, poté v osm hodin a naposledy o čtvrt na jedenáct. „Délka zvonění přitom nikdy nepřesáhne pět minut," poznamenal Vašut.

Netajil, že jej oznámení anonyma překvapilo. „Daleko častější jsou stížnosti na rušení nočního klidu. Těch, jež se týkají nedělní vyhlášky, je minimum. Sousedé se většinou domluví," řekl Daniel Vašut.

Rožnovského faráře kuriozní stížnost překvapila

Neméně překvapený byl i farář z rožnovského kostela Všech svatých Kamil Obr. „Osobně jsem se nikdy nesetkal s tím, že by si někdo stěžoval na kostelní zvony. Přijde mi to trochu kuriózní. Ty zvony zde zvoní dvě stě let," kroutil hlavou Kamil Obr.

Dodal, že chápe, pokud se chce někdo déle vyspat. „To zvonění ale není tak hlučné a trvá vždy jen chvíli," poznamenal Kamil Obr.

Nicméně je pravděpodobné, že anonymní podnět nakonec skončí na stole hygienikům. Ti mají měření hluku na starosti. „V tomto případě platí limit hluku třicet pět decibelů v noci a čtyřicet pět decibelů přes den," uvedl Přemysl Baran ze vsetínské hygienické stanice.

Hygienici se podobným případem před časem zabývali například na Kroměřížsku. Vloni řešili stejný problém farníci také v Kravařích, kde měření hluku ukázalo vyšší hodnoty, než je povolený denní limit 45 decibelů.

Překonat tento limit zřejmě není problém ani pro největší český zvon Zikmund v pražské svatovítské katedrále. Podle dostupných informací o měření z konce sedmdesátých let minulého století je hladina hlasitosti tohoto zvonu jeden metr od úderu na hranici sto dvaceti decibelů.

Rožnovský kostel Všech svatých byl slavnostně vysvěcen 5. června 1764 olomouckým biskupem Maxmiliánem.

V jeho padesát metrů vysoké věži je v současné době instalována čtveřice zvonů pořízených po II. světové válce. Největší z nich je zasvěcen svatému Cyrilovi a váží 930 kilogramů.