Na nešťastnici ležící na zemi upozornil krátce před šestou hodinou ranní strážníky náhodný kolemjdoucí. „Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o sedmačtyřice­tiletou ženu bez domova, která se již delší dobu zdržovala na autobusovém nádraží a v jeho okolí," přiblížil ředitel městské policie Daniel Vašut.

Protože žena nejevila žádné známky života, přivolali na místo rychlou zdravotní záchrannou službu. „Lékař však po příjezdu na místo již pouze konstatoval její úmrtí. Nejspíš následkem podchlazení," dodal Vašut.

Podle něj se sedmačtyřicetiletá žena původem z Pržna v Rožnově zdržovala již několik let. „Strážníci ale i pracovníci charity jí několikrát v zimním období nabízeli možnost ubytování v ubytovně pro lidi bez domova," připomněl Vašut.

Žena ale na ubytovně vždy vydržela jen jednu nebo dvě noci a poté se sama vrátila zpět na ulici. O víkendu přitom teploty v regionu klesaly až k mínus osmnácti stupňům Celsia. To se jí také stalo osudným.

Vyšetřování sobotní nešťastné události si převzali státní policisté. „Cizí podíl na smrti sedmačtyřicetileté ženy jsme vyloučili. Byla ale nařízena zdravotní pitva," řekl mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Velmi nízké teploty braly v sobotu životy i na jiných místech v republice. Nejen na Valašsku. V lesích u Hradce Králové našli odpoledne lidé mrtvého osmapadesátiletého bezdomovce. Dalšího mrtvého objevili lidé v Plavech na Jablonecku. Také v těchto případech příčinu úmrtí ještě upřesní pitva.

Na mrazivé počasí reagovali o víkendu také pracovníci Charity Valašské Meziříčí. V sobotu i neděli od osmi do dvanácti hodin dopoledne zpřístupnili lidem bez domova své Denní centrum. To je běžně otevřené jen v pracovních dnech. Po oba dva dny zde bylo plno. „Okamžitá kapacita centra je patnáct osob. Za den se nám tady ale vystřídalo na třicet lidí," uvedla Hana Sulovská, vedoucí úseku služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením valašskomeziříčské Charity.

Připomněla, že v centru je po celou provozní dobu zde kvalifikovaný personál, na který se mohou v případě potřeby obracet se svými problémy. „V nabídce je nepřetržitě teplý čaj zdarma. Lidé se mohou také osprchovat či vyprat své oblečení. Hygienické potřeby jsou k dispozici," doplnila Hana Sulovská.

V případě potřeby mají lidé bez přístřeší možnost vybrat si teplé oblečení z charitního šatníku. V nabídce je rovněž polévka a pečivo.