Podle mluvčího meziříčské radnice Josefa Beneše je důvodem blížící se Památka zesnulých, která na pietní místa přivádí zdaleka nejvíce lidí za celý rok. „Budeme hlídkovat nejen na hřbitově, ale také na přilehlých parkovištích,“ potvrdil ředitel městské policie Jan Camfrla. Upozornil, že hřbitov bude v dušičkovém období pod dohledem i v noci. „Přináší to své ovoce. Zejména majetkovou trestnou činnost se nám v posledních letech podařilo minimalizovat,“ zdůvodnil.

Větší obavy než ze zlodějů, má proto ředitel z očekávaných dopravních komplikací. „Na několika důležitých úsecích nyní dělníci pracují na opravách vozovek. Už tak problematická dopravní situace se proto může ještě zhoršit,“ připustil Camfrla. Z toho důvodu budou strážníci v okolí hřbitova usměrňovat dopravu. Chtějí tak řidičům zajistit bezpečný vjezd i výjezd z parkovišť.

Od poloviny října se na vzrůstající ruch kolem hřbitova zaměří také strážníci ve Vsetíně. „Dohlédneme na to, aby se návštěvníkům v období dušiček neztrácely věci z vozidel. Stejně tak se zaměříme na krádeže výzdoby hrobů,“ přislíbil ředitel městské policie Nikolaj Martinák. Připomenul, že v posledních letech hlídky žádné vážnější problémy třeba s vykradači aut nezaznamenali.

Komplikace šéf strážníků neočekává ani v dopravě, přestože u hřbitova není mnoho parkovacích míst. „Lidé už se nesoustředí pouze na konkrétní dušičkový víkend, ale navštěvují hřbitov průběžně. Takže s určitou mírou tolerance dopravní situace určitě půjde zvládnout,“ byl přesvědčen Martinák.

Také strážci pořádku v Rožnově pod Radhoštěm s blížící se Památkou zesnulých nezahálejí. „Oběma rožnovským hřbitovům věnujeme zvýšenou pozornost už od minulého týdne. Pokračovat budeme i po dušičkách,“ potvrdil ředitel městské policie Daniel Vašut. S tím, že v minulých letech případy porušení zákona na pietních místech zaznamenali.

Dopravních problémů se naopak po loňských zkušenostech neobává. „Největší nápor očekáváme první listopadovou neděli, tedy v předvečer Památky zesnulých. Místa na zaparkování je ale u obou hřbitovů dostatek,“ zhodnotil Vašut.