Služeb těchto zařízení ale využívá jen polovina bezdomovců. Daleko více je těch, kteří tráví zimní měsíce venku, většinou na dobře skrytých místech.

„Důvody má každý jiné. Někomu například nevyhovuje, že nemůže pít alkohol, jiný žije v páru a nechce opustit partnera," vysvětlil sociální pracovník občanského sdružení Elim Oldřich Unar.

Ve Vsetíně žije na ulici zhruba dvacítka bezdomovců. „V mrazech jim rozvážíme čaje, deky, spacáky a teplé oblečení. Taky je přesvědčujeme, aby využili krizových center," popsal Unar.

Strážníci terénním pracovníkům nepomáhají. „Když potkáme bezdomovce, předáme mu informace, kde se může jít ohřát. Aktivně se ale na pomoc těmto lidem nezaměřujeme," řekl ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Do ulic s každým nástupem mrazů naopak vyrážejí strážníci v Rožnově pod Radhoštěm. „Kontrolujeme, zda nejsou ohrožení na zdraví nebo životě a odkazujeme je na nejbližší azylové domy," vysvětlil ředitel rožnovské městské policie Daniel Vašut.

Noclehárnu, v níž by lidé bez přístřeší v mrazech přespat, město nemá. Do konce roku by se ale mohlo radním podařit otevřít krizové centrum. Sídlit v budově bývalého školního statku.

„Máme tady deset skalních bezdomovců, kteří se pohybují na nádraží, v opuštěných domech, v podzemí u parovodu," popsal Vašut s tím, že tato místa strážníci v mrazech kontrolují a lidem bez přístřeší nabízejí čaj, deky a teplé oblečení.

Bezdomovce kontrolují i strážníci ve Valašském Meziříčí. Pobyt v azylovém domě jich odmítá jedenáct. Před zimou se schovávají ve vrátnici areálu Tetuča a v drážním domku u vlakového přejezdu.

„Dále strážníci kontrolují veškeré nezajištěné objekty ve městě a prostory pod mosty. Místa objíždějí až čtyřikrát za noc a lidem, kteří přespávají na ulici nabízejí teplý čaj," řekla mluvčí města Renata Votrubová.