S kontrolami začali inspektoři už před několika dny. „Máme předem vytipované prodejce a dostáváme také podněty od lidí. Pokud najdeme nějaké pochybení, informujeme Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, který má tuto oblast na starost," prozradila ředitelka inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tatiana Neuhybelová.

Kontroly ohňostrojů budou pokračovat až do Silvestra. Zapojují se do nich také strážníci městské policie. „Ještě před Vánocemi jsme roznášeli obchodníkům nabízejícím zábavnou pyrotechniku letáky. Upozorňovali jsme je na výrobky, které mohou prodávat a které ne," prozradil ředitel Městské policie v Rožnově pod Radhoštěm Daniel Vašut.

Hlídky se totiž často setkávají s případy, kdy se nebezpečné dělobuchy dostaly do rukou osobám mladším osmnácti let.

„Dohlížíme také na to, aby někdo volně neprodával ohňostroje, které mohou používat pouze lidé s osvědčením odpalovače ohňostrojů," pokračoval Vašut.

Dodal, že strážníci při kontrolách zatím na žádné nedostatky nenarazili. Před nebezpečím, které pyrotechnika způsobuje, varují hasiči. „Časté bývají poškozené automobily, požáry či zranění. Největším nebezpečím jsou v rukou dětí. Ty s dělobuchy totiž neodborně manipulují a při jejím používání nemají přirozené zábrany," prozradil mluvčí hasičů Libor Netopil. Výjimkou prý nejsou ani takové případy, jako házení zápalných náloží za oblečení nebo používání vystřelovacích světlic jako zbraň při hře. „Ale i dospělí často zacházejí s pyrotechnikou neopatrně. Obzvlášť pokud jsou v podnapilém stavu," pokračoval mluvčí hasičů. Jedním z podceňovaných druhů ohňostrojů jsou světlice. „Často dosahují teplot od stovky do tisíce stupňů Celsia. Lidé by tak měli kupovat pouze pyrotechniku s přiloženým návodem. Nejjistější je proto nákup v kamenných obchodech," doplnil Netopil.