V Rožnově pod Radhoštěm hlídkují strážníci u zeber již šestnáct let. „Žádáme zvláště řidiče, aby u přechodů dbali pokynů strážníků a aby dodržovali povinnosti vyplývající ze zákona o silničním provozu,“ řekl šéf rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Upozornil na to, že neuposlechnutí pokynu strážníka k zastavení auta, je podle zmiňovaného zákona přestupek, za který hrozí pokuta do pěti tisíc korun a ztráta pěti bodů. „Stejná pokuta a bodová ztráta může padnout také za ohrožení chodce na přechodu a neumožnění nerušeného a bezpečného přejití vozovky,“ zdůraznil Vašut.

Ani chodci samotní však nejsou bez povinností. Musí například použít k překonání silnice přechod pro chodce, nachází-li se od něj ve vzdálenosti kratší než padesát metrů.

Na světelné křižovatce zase musí respektovat světelné signály. „Chodec také nesmí vcházet na přechod těsně před přijíždějícím autem. Lidé si musí uvědomit, že žádný řidič nedokáže zabrzdit na úseku jednoho metru. Pokud dojde ke střetu, vždycky vítězí auto,“ vyzdvihl šéf strážníků z Rožnova.

Také ve Vsetíně budou během školního roku přechody pod zvýšeným dohledem. „O hlídání přechodů se dělíme s kolegy ze státní policie a také pracovníky, které organizuje odbor školství vsetínské radnice,“ přiblížil ředitel městské policie Nikolaj Martinák. Podle něj jsou hlídky u zeber vždy mezi sedmou a osmou hodinou ranní.