„Přítomnost strážníků působí spíše jako prevence. Málokdy se během jejich kontroly děje něco nekalého,“ uvědomuje si starostka Anna Mikošková. Valašskomeziříčští strážníci jezdí do obce už tři roky. Kromě namátkových kontrol jsou připraveni zasáhnout i po telefonickém upozornění místních obyvatel.

„Projevy vandalismu a rušení nočního klidu zpočátku téměř ustaly. Teď se ale znovu začínají množit,“ připouští starostka, která se s městem dohodla na častějších kontrolách. Strážníci sem budou jezdit dvakrát až třikrát týdně.

K dohledu nad veřejným pořádkem jim brzy přibude další povinnost. „Mobilním radarem budou měřit rychlost aut projíždějících středem obce. Ŕidiči tady často překračují povolenou rychlost,“ uvedla Mikošková. Měření rychlosti začne ihned poté, co obec zajistí označení měřeného úseku.

Zkušenosti obyvatel Zašové s působením valašskomeziříč­ských strážníků se různí. „Občas je tady vídám. Například když se něco stalo v místní hospodě,“ vzpomíná Božena Kovářová. „Bydlím u hlavní silnice, tam žádné problémy nemáme. Nedávno ale někdo vykradl obchod Jednoty, kam chodím pravidelně nakupovat,“ poukázala Věra Juráčková.