Úctyhodného životního jubilea se v červenci letošního roku dožije například Josef Šimek ze Vsetína

V letošním roce oslavila úctyhodných sto jedna let. V Zašové má stále trvalé bydliště, i když nyní už žije v Brně u své dcery. „Na oslavu stoprvních narozenin se za ní vydal místostarosta obce a potvrdil, že se jí stále vede dobře,“ prozradila starostka Zašové Anna Mikošková.

O rok dříve jubilantce vystrojili oslavu ještě na zašovském obecním úřadě. „Ač stoletá, ještě si vloni na svých narozeninách i zatančila,“ řekla starostka.

Anna Martinková se narodila 20. dubna 1907 na někdejší Hrubé, dnes Velké Lhotě, jako druhá dcera domkaře a rolníka Řehánka. Po ukončení obecné školy začala pracovat nejdříve v hrachovecké cihelně, po úrazu ruky u sedláků na poli.

Od roku 1929 sloužila v zašovském revíru u Štenclů. Tam se seznámila se svým budoucím manželem Josefem Martinkem. Vychovával dvě děti, syna a dceru, třetí dítě, syn, jim zemřelo v půldruha roku věku. Sloužila na Lhotách, na faře a v sedmapadesátém roce začala pracovat v lese. „Kdyby chtěl někdo spočítat, kolik že jste vysadila stromků, těžko by se dopočítal,“ uvedla při své loňské gratulaci starostka Mikošková.

Sto dva let věku v letošním roce oslaví také rodák ze Zděchova Jan Hajdík. Kromě toho, že je nejstarším obyvatelem obce, drží stejné prvenství také mezi všemi dobrovolnými hasiči v okrese Vsetín.

„Jsme na něj hrdí,“ prohlásil starosta Zděchova Tomáš Kocourek. „Těší se dobrému zdraví, je stále usměvavý a vesele komunikuje,“ popisoval dále.

Ani letos prý v obci na jeho srpnové narozeniny v obci nezapomenou. „Už to nebude sice tak velká oslava jako když měl sto let, ale určitě půjdeme pogratulovat i tentokrát,“ slíbil Kocourek.

Tři desítky let sloužil Jan Hajdík u sedláka na Hané. Tam si také našel manželku Františku a společně se pak odstěhovali do Zděchova. Podle svých příbuzných vedl skromný život, pracoval s koňmi, choval ovce a také dělal dlouhou dobu ve Zděchově kostelníka. I když žil staříček střídmě, v minulosti prý občas nepohrdnul kvalitní slivovičkou.

Svého stoletého jubilanta by se měl letos dočkat také Vsetín. „Pětadvacátého července se v našem městě tohoto významného věku dožije Josef Šimek,“ potvrdila mluvčí městského úřadu ve Vsetíně Eva Stejskalová.

Naproti tomu stoletým obyvatelem města se v současné době nemohou pochlubit ve Valašském Meziříčí. „Pamatuji ale doby, kdy byli ve městě hned tři takoví jubilanti. Vždy je bylo zvykem jim pogratulovat a připravit pro ně nějaké dárky,“ vzpomněl mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš. „Na druhou stranu, v brzké době se však ve Valašském Meziříčí oslaví jiná významná událost, diamantová svatba,“ prozradil Beneš.