Dálkový pochod, který nese podtitul sto kilometrů za dvacet čtyři hodin, startoval ze Střediska volného času Alcedo. Cíl byl tamtéž.

Trasa pěší túry vedla přes Vsacký Cáb do Valašské Bystřice, dále do Rožnova pod Radhoštěm, na Radhošť a Pustevny.

Následoval nejvyšší bod trasy – Čertův mlýn, odkud „špacírníci" pokračovali na Bukovinu a Martinák, Třeštík, Vysokou, Čarták a znovu na Cáb. Z něj vedla túra přes Dušnou zpět do Vsetína.

Prostřednictvím internetu se na Špacír původně přihlásilo 250 účastníků, čímž naplnili stanovenou maximální kapacitu. Na pochod samotný se ale nakonec vydalo podstatně méně odvážlivců. „Startovalo sto sedmdesát čtyři lidí z toho padesát žen," upřesnil Daniel Ševčík z pořadatelského týmu Špacíru.

Celou trasu ve stanoveném limitu úspěšně dokončilo pětašedesát mužů a deset žen. Nejrychlejší muž Dalibor Šustek si s celou trasou poradil za 14 hodin a 42 minut. Mezi ženami naměřili pořadatelé nejrychlejší čas Magdě Podzemné – 16 hodin a 28 minut.

Poslední z těch, co dokončili celou trasu, ale nestihli čtyřiadvaceti­hodinový limit, dorazili za 25 hodin a 47 minut. „Co do absolventů byl letošní ročník nejúspěšnější v historii. Dokončilo jej třiačtyřicet procent účastníků," pochvaloval si Daniel Ševčík.

Podle pořadatelů byly přitom letošní podmínky Špacíru obzvláště nepříznivé, zejména po stránce počasí. Teploty byly velmi nízké, občas pršelo, na nejvýše položených místech například na Radhošti byla hustá mlha. „Za posledních několik let to byly určitě ty nejdrsnější podmínky," zhodnotila organizátorka Jitka Kretová, která se starala o zázemí pro účastníky na základně ve vsetínském Alcedu. „Zpátky na základnu se vrátila asi stovka lidí, jak lze spočítat podle vydaných kyselic," usmívala se Jitka Kretová.

Potvrdila, že zdaleka ne všichni, kteří se přišli posilnit polévkou, ušli vytyčených sto kilometrů. „Řada lidí odpadla již v Rožnově. Další se nechali přivézt z Pusteven, Třeštíku, Hlavaté či Čartáku," poznamenala organizátorka.

Letošního ročníku špacíru se zúčastnili nadšenci z různých koutů České republiky i ze Slovenska. Kuriozitou byli turisté, kteří dorazili až z Maďarska. „Ti se dokonce shodli, že počasí mohlo být i horší," poznamenala Jitka Kretová.