„Trasa (běhu) symbolicky propojuje místo rodiště a místo posledního odpočinku Emila Zátopka,“ připomněl Jiří Harašta z kopřivnického Atletického klubu Emila Zátopka, který stál před dvaceti lety u zrodu dnes tradiční sportovní události.

Běh rodným krajem Emila Zátopka se letos uskuteční 17. září. Start je v 11 hodin v Kopřivnici. Závod se koná vždy v sobotu, jež je nejblíže datu narození Emila Zátopka a jeho manželky Dany, které připadá na 19. září. Místem posledního spočinutí slavného sportovního páru je čestné pohřebiště Valašský slavín v rožnovském skanzenu. Zájemci o účast v závodě se mohou od 1. dubna registrovat prostřednictvím webových stránek zatopkuvbeh.cz.

Valašská rally startuje o v pátek ve Valašském Meziříčí.
Valašská rally se měla jet v Ostravě. Projekt městské RZ se ale odkládá

„Je to ojedinělý závod, svým převýšením 375 metrů velice náročný. Zastoupené mužské i ženské kategorie, ročníkově rozdělené tak, jako ve standardních běžeckých závodech. A kromě toho máme také štafety mužů, žen a smíšené štafety i závody týmů,“ připomněl za pořadatele Jan Fiedler z TJ Rožnov pod Radhoštěm. Doplnil, že kromě hlavního závodu se v Rožnově i Kopřivnici běží také závody dětí a mládeže na kratších tratích.

Prozatím nejvyšší účast za uplynulých devatenáct ročníků představovala 253 běžců v hlavním závodě. Letos v jubilejním roce by pořadatelé byli rádi za pokoření hranice tří set účastníků.

Tačová: Zátopkovi zůstávají vzorem

Do organizace běhu se každoročně zapojují také členové Českého klubu olympioniků. Nejinak tomu bude také letos, jak na čtvrtečním (7. dubna) setkání s novináři v rožnovském skanzenu ujistila zástupkyně klubu a někdejší úspěšná olympionička a reprezentantka ve sportovní gymnastice Adolfína Tačová.

„Manželé Zátopkovi zanechali nesmazatelnou stopu a byli pro nás vzorem po celý život. Neskutečně nás inspirovali. Byly to výjimečné osobnosti. Byli nesmírně pracovití a tvořiví. Atletika pro ně nebyla jenom sport, dali do ní celý svůj život,“ zdůraznila Tačová.

Připomněla, že s Danou Zátopkovou se seznámila v roce 1960 na své první olympiádě v Římě, kde obě získaly stříbrné medaile.

„S Danou i Emilem Zátopkovými jsme se často setkávali na různých sportovních akcích či na setkání olympioniků v Praze. Vždy bylo potěšením dostat se do jejich blízkosti. Byli neskutečně přátelští, přívětiví, nekonfliktní a pokorní,“ dodala Adolfína Tačová.

Na trať se tradičně chystá i hejtman Holiš

Vedle měst Kopřivnice a Rožnov a výše jmenovaných organizací se na pořadatelství Běhu rodným krajem Emila Zátopka podílejí také Moravskoslezský a Zlínský kraj. Některé plánované zajímavosti letošního ročníku prozradil zlínský Radim Holiš.

„(Pomyslnou) třešničkou na dortu bude Dalibor Gondík, který závod poběží, bude se připojovat přímo z trati a popisovat, kde se právě nachází a bude také moderovat i závěrečné vyhlašování vítězů. Při slavnostním zakončení vystoupí kapela Support Lesbians,“ sdělil Holiš.

Sám se tradičně běhu aktivně účastní a ani letos nechce vynechat.

„Devatenáctého září slavíme s manželkou čtyřiadvacáté výročí sňatku. Moje žena k němu opět dostane startovné k Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Oba budeme na startu ve formě,“ ujistil Radim Holiš.

Kopřivnice chystá týden plný oslav

Bohatý program k 100. výročí narození slavného sportovního páru připravuje letos také město Kopřivnice. Patří sem například výstava fotografií Olympijské okamžiky v Sadu Edvarda Beneše, výtvarné a literární soutěže pro školáky či připravované otevření nové Expozice Dany a Emila Zátopkových v Lašském muzeu.

„V současné době zde probíhá nutná rekonstrukce. Otevření předpokládáme 3. července. Expozice bude pro všechny věkové generace. Bude zde i běžecký pás, který bude zaznamenávat rychlost, kterou dobíhal Emil Zátopek pro olympijské zlato v maratonu v Helsinkách,“ prozradil místostarosta Kopřivnice René Lakomý.

Město do vytvoření expozice investuje více než 7,3 milionu korun.

Nejvíce akcí připadne na zářijový týden oslav od 13. do 19. září. Jeho součástí bude ocenění sportovních osobností (15. září), vzpomínkový večer s koncertem skupiny Mirai (16. září), mše za Emila a Danu Zátopkovy (18. září), sázení pamětních stromů (19. září) a právě Běh rodným krajem Emila Zátopka (17. září).

„Šestnáctého září bude také v horní části náměstí v Kopřivnici před městským úřadem odhalena socha Emila Zátopka,“ doplnil Lakomý.