Mateřinka Na Kopečku, jejíž pracovníci se ke stávce sice také připojili, zůstala v provozu. „Se stávkou souhlasíme, ale školku nezavřeme a zajistíme její provoz,“ informovala ředitelka školky Zdena Michutová.

Ke stávce se ovšem nepřipojila soukromá základní škola Integra a zbývajících sedm mateřských škol. Protest se nevyhnul ani středním školám. „Až na výjimky se připojili všichni pedagogové, ve škole ale normálně probíhá úklid a vaří také kuchyň,“ uvedl například zástupce ředitele vsetínského Masarykova gymnázia Jan Vychopeň.

Zamčené dveře a za sklem letáky upozorňující na stávku. Takový byl obrázek také v některých školách ve Valašském Meziříčí. „Čtyři základní a jedna mateřská škola včetně jídelen a družin jsou mimo provoz,“ uvedl mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš. Podle něj se celostátního protestu proti rozpočtovým škrtům ve školství zapojilo 175 nespokojenců.

„Ve škole zůstaly jen dvě uklízečky, které provádějí běžný úklid. Všichni ostatní dnes zůstávají doma,“ informoval ředitel Základní školy Žerotínova Milan Kardoš. Uzavřena byla rovněž mateřinka v Podlesí. „Když jsme se rozhodli zapojit do stávky, nikdo z rodičů nepožadoval, abychom péči o jeho dítě zajistili,“ uvedla ředitelka Božena Pernická.

Mezi školská zařízení, kde se učilo bez omezení, patřila církevní základní škola Salvátor. „Kdo ze zaměstnanců cítil potřebu morálně podpořit stávkující kolegy, dal svůj postoj najevo trikolorou na klopě,“ uvedl ředitel Hynek Mikušek.

V Rožnově pod Radhoštěm pracuje ve školství, podle slov místostarostky Markéty Blinkové, 236 zaměstnanců. Do stávky se včera zapojilo na sto osmdesát z nich.

„Uzavřené byly všechny základní školy a kromě dvou také všechny mateřské školky,“ doplnila Blinková. Jedním ze zařízení, na kterých včera výuka neprobíhala, byla také Základní škola Záhumení.

„Byli jsme úplně zavření. Pedagogičtí pracovníci ale do školy přišli a dělali jsme společně předvánoční výzdobu,“ popsala náplň dne ředitelka Jana Flesarová. Dveře se nezavřely jen u rožnovské Základní umělecké školy. „U nás si rodiče výuku platí a navíc připravujeme vánoční koncerty, takže si to ani nemůžeme dovolit,“ uvedl její ředitel Petr Hofman s tím, že se stávkou přesto sympatizují.

Rodiče dětí byli kvůli stávce nuceni vymyslet pro své ratolesti náhradní program. Jednou z možností byla například společná návštěva restaurace. „Nějaké děti tu přes oběd byly, ale nebylo to o moc víc, než míváme obvykle,“ uvedla například obsluha restaurace U tří slunečnic ve Vsetíně.