Neučilo se například ve třech valašskomeziříč­ských základkách. „Do stávky se u nás zapojilo více než sto lidí,“ zjistil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Upřesnil, že s výjimkou mateřské školy v místní části Podlesí, jejíž ředitelka se zúčastní protestního shromáždění v Praze, mezi stávkujícími nebyl nikdo z ředitelů.

„Odpovídám za školu bez ohledu na to, zda se v ní učí, nebo je kvůli stávce uzavřena,“ vysvětlil Tomáš Najman, ředitel největší Základní školy Křižná.

„Nejprve by se mělo jednat, a teprve poté stávkovat,“ poznamenal jeho kolega ze Základní školy Masarykova Otto Medek. „Kdyby chybějící peníze bylo z čeho vzít, tak budu stávkovat třeba dva týdny. Ale finance prostě nejsou, a zasahovat do rozpočtu v průběhu roku je nesmysl,“ vyslovil svůj názor ředitel. Ještě před stávkou vyvrátil obavy rodičů, hlavně mladších žáků, že nebudou mít své děti kam dát.

„Po celý den bylo v provozu jedno oddělení školní družiny,“ ujistil Otto Medek.

Volný den navíc si užili také žáci vsetínské základní školy Trávníky. „Dopředu jsme dostali takové papírky, na nichž bylo napsáno, že se koná stávka,“ informovala Kamila Roubalová z deváté třídy, která volna využila k příjemnému výletu s kamarádkou.

„Naši na stávku neříkali nic, ale vím, že rodičům některých spolužáků se to nelíbilo,“ poznamenala školačka.

Naopak v další vsetínské základní škole na Ohradě, stejně jako ve většině vesnických základek školáci do lavic usedli. Učilo se tak například ve Francově Lhotě, v Huslenkách i v Hošťálkové. Zato v Hovězí ale do práce nastoupilo pouze vedení školy.