Stávkovalo se například v Základní škole Sychrov ve Vsetíně. Vyučování zde včera oficiálně začalo až v devět hodin dopoledne.

„Jsme si vědomi, že stávka mohla některým rodičům způsobit problémy s umístěním dětí. Pro žáky prvních až čtvrtých tříd jsme proto měli ve školní družině připravený dozor,“ informoval včera ředitel školy Karel Zahradníček. Ne všechny školy ovšem do stávky šly.

Výuku nepřerušili třeba v Základní škole Rokytnice ve Vsetíně nebo v Základní škole Žerotínova ve Valašském Meziříčí.

„Tato forma stávky se míjí účinkem. Nicméně všichni zaměstnanci školy podporují požadavky odborů,“ vysvětlil svůj postoj ředitel Základní školy Žerotínova Milan Kardoš. Po celém kraji stávkovalo přes dva tisíce učitelů. „Přesné číselné rozdělení podle okresů nemáme zatím ještě zpracováno. Nicméně mohu potvrdit, že zastoupení Valašska bylo velké,“ konstatoval předseda Krajské rady odborového svazu pracovníků školství Zlínského kraje Pavel Štěpán.

Odbory protestovaly proti nařízení, které má dnes projednávat vláda.

Podle něj by o výši učitelských platů od ledna nerozhodovala délka praxe, ale ředitel školy. To by mohlo ohrozit hlavně starší pedagogy, kterých je většina. Obávají se toho, že by jim klesl plat na nástupních 20 000 korun.

„Lidé mohou přijít o tři i čtyři tisíce z platu. Stávka je způsob, jak na tuto zoufalou situaci upozornit,” poznamenal Štěpán.

„Pokud ředitelé budou muset přidělovat tarifní peníze bez ohledu na věk, nadělá to hodně zlé krve,” obával se.

Prezident Václav Klaus označil postoj učitelů za hloupost.

Martin Fojtík, ČTK