Na informační tabuli v odbavovací hale namísto cílových stanic a odjezdů vlaků svítí nápis „Stávka“. „Celý den pojede pouze náhradní autobusová doprava do Hranic a Bystřice pod Hostýnem. Do Vsetína a Ostravy se vlakem nedostanete,“ ochotně sděluje mladá žena u výdeje jízdenek.

Běžný jízdní řád neplatil. První autobusy odjely v pět hodin, další následovaly v hodinových intervalech. „Autobusy do Hranic budou zastavovat jen v cílové stanici, cestou do Bystřice pod Hostýnem zastaví v Brankách, Osíčku a Loukově,“ upozorňuje pracovnice Českých drah.

Bystřický náhradní autobus přijel před nádražní budovu jako první. „Začátek ranní směny bych měla stihnout. Budu z ní ale muset odejít o něco dříve, abych chytila zpáteční spoj,“ říká třicetiletá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Vzápětí dodala, že změněný jízdní řád si našla na internetu. Po chvíli autobus odjel. Byl poloprázdný.

„Dnešní tržby nebudou stát za nic,“ předpovídala prodavačka z pekařství v odbavovací hale Magda Dobešová. Se stávkou ale předem počítala a objednala třetinu obvyklého množství pečiva.

Protest odborářů zasáhl do života Valašského Meziříčí a jeho okolí jen minimálně. „Jedeme na plný provoz jako každý jiný den,“ ujistil ředitel nemocnice Milan Leckéši. „Na ranní směnu přišli včas všichni zaměstnanci. Někteří namísto vlaků použili vlastní dopravu,“ potvrdil mluvčí společnosti Deza Jaroslav Obermajer.

Současně s osobní se ale zastavila také nákladní doprava. „Přeprava surovin do podniku a našich výrobků k odběratelům stojí. Pokud stávka potrvá den, nezpůsobí nám to žádné ekonomické problémy,“ doplnil Obermajer.

Důsledky protestu nepocítili ani ve firmě Kartonáž Jindřich Švidrnoch v Brankách. Do práce tam přišli všichni. Devadesát procent zaměstnanců jsou místní lidé.

V lavicích valašskomeziříčské Základní školy Šafaříkova kvůli stávce chyběla necelá desítka žáků. „Jejich absenci pochopitelně omluvíme,“ reagovala zástupkyně ředitele Marina Bilová s tím, že stávku symbolicky podpořili také učitelé.

Přesně v poledne to oznámil školní rozhlas. Učitelé výuku přerušili a po pěti minutách v ní pokračovali. Očekávaná stávka se výrazněji neprojevila ani na chodu společnosti Gumárny Zubří. Takřka osm set lidí, kteří pro firmu pracují, si s výlukou ve vlakové dopravě dokázali poradit.

„Většina našich zaměstnanců využívá při cestě do práce autobusů nebo vlastních vozů. Vlakové spoje totiž ani neodpovídají začátku pracovní doby. Stávka nás tedy neohrozila,“ potvrdila vedoucí personálního a mzdového odboru Gumáren Zubří Hana Janů.

Co se ostatní dopravy týče, přestože vlaky stály, na valašských silnicích byl poměrně klid. Vsetínská společnost ČSAD zajišťující v regionu autobusovou dopravu hlásila proti očekávání spíše úbytek cestujících.

„Byli jsme připraveni řešit případné potíže, ale nakonec jsme vůbec nemuseli navyšovat kapacity. Lidí naopak oproti jiným dnům ubylo. Možná zvolili dopravu auty nebo zůstali doma,“ uvedl po deváté hodině ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář s tím, že podobný vývoj očekává také v odpolední dopravní špičce. To se nakonec také potvrdilo. „Vše bylo v pořádku, stejně tak jako ráno,“ potvrdil odpoledne Holubář.

Ani policisté nemuseli řešit žádné závažné dopravní komplikace. „Vše proběhlo v klidu. Byli a stále jsme připravení v případě potřeby řídit a usměrňovat dopravu, zvláštní opatření však nebylo třeba přijímat,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

JOSEF BENEŠ, MICHAL BURDA