Zklamáni jsou všichni, nic se totiž neusnadnilo, spíše přibylo nadávek a stížností. „Od nového stavebního zákona jsme si slibovali přiblížení státní správy občanům a zjednodušení zbytečného papírování. Stal se pravý opak. Veškerá rozhodnutí byla přesunuta na pověřená města, a to i drobné stavby a ohlášení oprav,“ postesknul si starosta města Kelč Stanislav Pitrun. Vyřízení každého papíru stojí proto každého dva až tři dny volna a poměrně vysoké náklady. Rodinný domek je sice teď možné postavit na „pouhé“ ohlášení, to je však daleko složitější než dřívější stavební povolení. „Když si na tu dobu vzpomenu, dostávám husí kůži. Běhání kolem nezbytných papírů mě stálo půl roku času. A absolvovat všechno znovu? To už nikdy,“ dušuje se meziříčský stavebník Mirek Vrána.

Nespokojeni jsou také na Městském úřadě v Karolince. „Zjednodušení stavebního zákona slibované z úst pana Jiřího Paroubka před volbami občanům byla opět velká lež. Mohou se o tom přesvědčit jak stavebníci rodinných domků, tak i projektanti, pracovníci stavebních úřadů a zastupitelé měst a obcí,“ povtrdil místostarosta Luděk Klíma. Dnešní ohlášení jednoduché stavby se podle jeho slov v podstatě rovná bývalému stavebnímu povolení. „Čas na vyřízení je samozřejmě delší a neubylo běhání pro různá vyjádření a dokumenty.

Postup a výklad navíc není jednotný ani u jednotlivých stavebních úřadů a paragrafy se křiví ještě víc než je nutné,“ konstatoval. Záleží také na tom, jak „horliví“ jsou samotní vedoucí úřadů při výkladu zákona a vyhlášek a kolik vylepšení si k nim přidají. „Mnozí referenti si musí připadat při plnění některých nesmyslných nařízení jako kdysi voják základní služby, to je mlčet a držet krok,“ uvedl Klíma s tím, že všechny odbory životního prostředí jsou navíc díky kampani kolem povolení studní zavaleni žádostmi, jejich pracovníci jsou přetíženi a nemohou stihnout termíny pro jejich vyřízení. „To vše přispěje k tomu, že se nejspíš budou množit černé stavby, zpomalí se stavební výroba a vše se prodraží,“ upozornil místostarosta.

Stavebník je dnes znovu v roli věčného čekatele na různá vyjádření a stanoviska, která některé dotčené orgány neumějí v současné době ani vydat. „Úředník pak v roli člověka, který dělá zbytečné průtahy, i když vina není na jeho straně, ale na straně špatně vytvořeného zákona,“ doplnil kelečský starosta. Zástupci obcí a měst podle něj dlouhodobě připomínkovali již návrh zákona. „Ale marně. V současné době se snažíme iniciovat jeho změnu,“ řekl Stanislav Pitrun.