„Pokles objemu zakázek ve stavebnictví je kolem 30 procent,“ potvrdila ředitelka Obchodní hospodářské komory ve Vsetíně Alena Dvorská s tím, že pro řadu firem i živnostníků může mít tento „nebezpečný“ trend likvidační důsledky. Slova podpořila příkladem z vlastní zkušenosti. Její manžel působí jako ředitel v meziříčské stavební firmě Reno. „Mnoho investic firma pozastavila. Lepší je to snad jen se státními zakázkami. Špatná je i platební morálka a termíny se prodlužují. Bojuje se o každou korunu,“ vyjmenovala hlavní problémy „stavařů“.

Zda se situace zlepší s příchodem teplého jara, netuší ani vedoucí stavebních firem. „Záleží na délce zimy. Zatím to pro nás naštěstí likvidační není. Do bytových jednotek se nepouštíme, není poptávka. Drží nás rekonstrukce,“ popsal stav s trpkostí v hlase jednatel vsetínské stavební firmy Stabet Miroslav Adámek.

Nezaměstnanost stále vzrůstá

Už tak alarmující nezaměstnanost v regionu kvůli situaci ve stavebnictví ještě vzrostla. Ke konci ledna evidoval vsetínský úřad práce. 10 154 nezaměstnaných. Historicky nejvyšší míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem 13 procent.

„Bez práce je ve srovnání s minulým rokem ve stejném období o 544 lidí více,“ uvedl Pavel Matula z odboru analýzy a statistiky Úřadu práce Vsetín.

Bez práce je například i Jan Kráčík z Pozděchova.

„Ve stavebnictví jsem jako dělník pracoval. Přes zimu žádnou práci sehnat nemůžu. Snad to bude lepší začátkem jara,“ doufá.