Meziříčská radnice spolupracuje s krajem na přípravě sportovní haly už od roku 2017. Vyrůst má v Palackého ulici v areálu Integrované střední školy. V roce 2018 město s krajem uzavřelo smlouvu, podle níž se budou na výstavbě podílet rovným dílem.

Rozpočet na stavbu haly ale během přípravy nabobtnal až ke 230 milionům korun. A to už je pro Zlínský kraj neúnosné.

„Z důvodů, které nastaly v průběhu přípravy akce, zejména z důvodu navýšení investičních nákladů všech částí akce o 117 milionů korun včetně DPH, rozhodla Rada Zlínského kraje o odložení realizace investiční akce,“ potvrdil vedoucí odboru investic krajského úřadu Libor Pecháček.

Trenér Michal Tonar st. (vpravo)
Házenkáře Zubří povede Michal Tonar

O zastavení přípravy projektu informoval starostu Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) počátkem června dopisem. V plánu na rok 2021 si kraj ponechal pouze dílčí část rekonstrukce Integrované střední školy za 30 milionů korun.

Také samotný projekt nové haly s kapacitou 400 diváků, jež měla sloužit měla volejbalistům, basketbalistům, házenkářům, florbalistům a také meziříčským školám, ještě nemusí úplně zaniknout. Ze sdělení krajského úřadu vyplývá, že v projektu by se mohlo v budoucnu pokračovat, pokud se podaří získat na stavbu dotaci.

„Na akci je vydáno platné stavební povolení, jehož platnost bude Zlínský kraj udržovat a celá investiční akce je tak realizovatelná kdykoliv v blízké budoucnosti,“ ujistil Libor Pecháček.

Na základě smlouvy uzavřené mezi městem a krajem měly obě strany financovat polovinu nákladů spojených s výstavbou sportovní haly.

„Na navýšení nákladů se nejvíce podepsalo téměř třicetiprocentní zvýšení cen ve stavebnictví v posledních letech,“ uvedl už dříve starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Meziříčští zastupitelé se plánovanou stavbou haly i rostoucími náklady zabývali už koncem minulého roku. Pokračování v projektu nakonec podpořila jen těsná většina 13 z 24 zastupitelů. Kritické hlasy přitom zněly nejen z opozice, ale i z řad koaličních zastupitelů.

„I když je výstavba sportovní haly součástí volebního programu KDU-ČSL, stejně jako koaliční smlouvy s Hnutím ANO, nemohla jsem projekt podpořit. Z mého pohledu investice za více než 200 milionů korun neřeší koncepčně potřeby našich sportovců,“ nechala se tehdy slyšet například lidovecká místostarostka Meziříčí Zdislava Odstrčilová.

Nyní se budou zastupitelé halou zabývat znovu.

„S ohledem na aktuální situaci a rozhodnutí Rady Zlínského kraje o dočasném přerušení projektu sportovní haly, navrhneme zastupitelům přijmout Dohodu o přerušení plnění závazku na projektu, kterou nám Zlínský kraj také zaslal,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Podle něj však tím projekt definitivně nekončí.

„V případě, že se naskytne vhodný dotační titul, mohli bychom se na jeho realizaci ve spolupráci se Zlínským kraje znovu podílet,“ věří starosta Valašského Meziříčí.