Blížící se konec roku a s ním také plánované zvýšení daně z přidané hodnoty na stavební práce, které je už delší dobu strašákem každého, kdo si naplánoval stavbu domu či například rekonstrukci bytového jádra, jim v některých případech práce ještě přidává.

„V současné době děláme dvě velké zakázky najednou a samozřejmě na nás zákazníci tlačí, abychom to do sněhu stihli, protože to chtějí mít hotové ještě do konce roku,“ uvedl například Radim Barbořík, společník firmy Sidar, která dělá především střechy a hydroizolace.

Podobný názor měl i Vlastimil Škarpa, ředitel firmy BS Vsetín. „Zakázky pro soukromý sektor přibývaly v podstatě celý rok,“ zhodnotil Škarpa. I když se, podle jeho slov, těžko posuzuje, je-li to pouze v souvislosti se zvyšováním DPH.

Také Vojtěch Indruch, ředitel vsetínské 1. Vasto, se přiklonil k tomu, že změna daňové sazby může mít na počet zakázek vliv, i když v případě jeho firmy jen v malém měřítku.

„My máme dostatek práce v podstatě v průběhu celého roku. Myslím, že u nás se změna daňové sazby neprojevuje příliš výrazně,“ sdělil Indruch. Na nedostatek zákazníků si nestěžuje ani Jan Štěpánek ze Vsetína.

„Já dělám především kuchyně, nábytek a drobné úpravy v bytech. Často se jedná o věci, které lidé řeší prostřednictvím stavebního spoření,“ řekl soukromník. „V poslední době se dá říct, že práce je dost, na uživení to je,“ dodal se smíchem.