První architektonické studie náměstí Svobody vznikly už v roce 2001. „Postupně do nich byly zapracovávány nejrůznější připomínky vsetínských radních,“ připomněla mluvčí radnice Eva Stejskalová.Nový prostor, který je ztvárněn ve dvou variantách, by měl přinést zatraktivnění, bezbariérové řešení, více zeleně a odpočinkových míst i začlenění vodních prvků v této části centra města.

„Chceme lokalitu více přiblížit lidem,“ vysvětlil architekt Petr Osička. „Nové studie navíc řeší propojení budovy městského úřadu a Domu kultury, přičemž jedna z variant počítá s vybudováním proskleného dvojčete vsetínské radnice,“ doplnila Stejskalová.

Diskuse o podobě náměstí a jeho okolí je otevřená i po jednání zastupitelů. „Pro konečnou podobu celé lokality je podle mě rozhodující, zda přichází v úvahu zvyšování počtu úředníků,“ uvedl zastupitel Jiří Haas. „Pokud dojde k reformě státní správy tak, jak se o ní hovoří, nebudeme muset propojení budov vůbec realizovat,“ dodala starostka Květoslava Othová. Občané se budou moci vyjádřit k jednotlivým studiím v anketě. Náklady na realizaci stavby jsou odhadovány na pětatřicet milionů korun.