Není jediná, které se rozhodnutí o stavbě moderního pavilonu zamlouvá.

„Budova staré interny prostě dosloužila. Investovat do její opravy by bylo podle mne zbytečné vyhazování peněz," pochvaloval si zase Roman Kopecký z Hornolidečska.

Zahájení stavby nového pavilonu interny Vsetínské nemocnice potvrdil v tomto týdnu náměstek hejtmana a krajský radní pro oblast zdravotnictví Lubomír Nečas. Nelze podle něj vyloučit, že začne už na jaře příštího roku.

Celková hodnota pavilonu je vyčíslena na 300 milionů korun. Kraj zafinancuje 230 miliony korun vlastní stavbu. Vybavení za necelých osmdesát milionů korun pak zajistí sama nemocnice.

Druhé kolo výběrového řízení

V současné době se podle krajského radního uskutečňuje už druhé kolo výběrového řízení na stavbu nové budovy. „Potrvá asi čtyři měsíce. Pokud nenastane žádná komplikace, nic nebrání tomu začít se stavbou už v polovině dubna," poznamenal.

Finanční spoluúčast Vsetínské nemocnice na celé akci potvrdil ve čtvrtek Valašskému deníku manažer kvality uvedeného zdravotnického zařízení Libor Czeffer.

„Vsetínská nemocnice skutečně vybavení pavilonu v hodnotě několika desítek milionů korun zaplatí," řekl.

Stavba potrvá asi rok a půl. Kraj má na ni v rozpočtu pro příští rok vyčleněno 170 milionů korun. Zbytek pak uvolní v roce 2017.

Pro vsetínské zdravotnické zařízení je výstavba interny důležitá. Podle předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věry Prouskové se totiž rok od roku nároky na interní péči zvyšují.

„Obyvatelstvo stárne. Přibývá civilizačních nemocí. Roste počet diabetiků, pacientů s kardiovasku­lárními problémy. Zvyšuje se i počet onemocnění ledvin a trávicího traktu. Interní obtíže postihují stále mladší pacienty," řekla nedávno Valašskému deníku Věra Prousková.

Vsetínští internisté se v loňském roce starali o více než tři a půl tisíce hospitalizovaných pacientů. Přes dva roky v nemocnici působí spojený lůžkový fond interny a neurologie. Ambulance a lůžkové stanice jsou ale rozmístěné do několika budov. Teprve nový pavilon spojí poskytovanou péči pod jednu střechu.

„Neposkytujeme jen péči lidem ze Vsetína a blízkého okolí, ale z celého regionu. V podstatě až po slovenské hranice. Dialyzační středisko je zde jediné v okresu," zdůraznil primář interního oddělení nemocnice ve Vsetíně Vlastimil Koziel.

Budova současné interny Vsetínské nemocnice je stará více než sto let a je ve špatném technickém stavu.

Největším problémem zde jsou velké pokoje. V nich je umístěno až osm lůžek. Sociální zařízení jsou pro všechny pacienty společná na chodbě. Za nevyhovující lze označit i ambulantní provozy a čekárny pro pacienty. Schází také prostor pro návštěvy či vyšetřovny.

V souvislosti s další modernizací nemocnice je v plánu sto let starou budovu zbořit. Stejný osud čeká do budoucna také hlavní pavilon postavený během druhé světové války.