„První odhady škod by kraj měl znát v průběhu dneška, bližší informace podá v úterý na tiskové konferenci,“ řekl mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar. Červnové přívalové deště si ve Zlínském kraji vyžádaly dvě oběti.

Stav nebezpečí hejtman vyhlásil opakovaně, poprvé kvůli povodním, jež zasáhly region 16. května. Platil od 18. května pro Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště a jejich okolí. Termín ukončení stavu nebezpečí Mišák nakonec prodloužil z 24. května na 31. května a rozšířil jej i o katastrální území obce Kelníky na Zlínsku.

Voda přišla nečekaně

V noci na 2. června přívalové deště opět zvedly hladiny řek ve Zlínském kraji. Stupně povodňové aktivity platily hned na několika místech.

Nejvážnější situace byla na Dřevnici ve Zlíně, na Olšavě v Uherském Brodě na Slovácku a na Bystřici nad přehradou Bystřička, kde byl vyhlášen stav ohrožení. Některé menší vodní toky se rozlily do okolí. Zaplaveny byly především sklepy a řada komunikací, na které se valila i voda z polí.
Silnice byly na mnoha místech neprůjezdné. Hejtmanství nadále mapuje desítky sesuvů půdy.

Červnové záplavy si ve Zlíně vyžádaly dvě oběti. V městské části Lužkovice byla po opadnutí vody v řece Dřevnici nalezena mrtvola neznámého muže. Lékař určil jako příčinu smrti utonutí, totožnost zemřelého je zatím neznámá. Devatenáctiletý řidič osobního automobilu nepřežil ve Zlíně střet s nákladním vozidlem. Zřejmě vlivem akvaplaningu při projíždění vodou tekoucí po silnici vjel do protisměru pod nákladní vůz.

Ředitelství silnic Zlínského kraje dokončilo první přehled škod na silnicích druhé a třetí třídy po povodňové vlně z poloviny letošního května. Náklady na jejich odstranění společnost odhadla na 99,9 milionu korun. Voda tentokrát nestrhla žádný most.