Na společné schůzce se na tom domluvili ministr zemědělství Marian Jurečka, generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád a ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Bezprostředně poté nabídl pomoc také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR.

Ministr Jurečka, který je iniciátorem daru, označil Libušín navržený Dušanem Jurkovičem za významný skvost místní architektury. „Pokládám proto za důležité, aby se pro její obnovu udělalo maximum. Celková hodnota dřeva včetně servisních činností může představovat částku kolem jednoho milionu korun," řekl ministr zemědělství Jurečka.

Vedení rožnovského skanzenu, který kulturní památku Libušín spravuje, si nabídky státních lesů váží. „Dodávka dříví jako základního stavebního materiálu pro nás představuje obrovskou pomoc," řekl ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš.

Na opravu Libušína budou použity jedle a smrky

Vhodné dřeva však musí splňovat určité specifické kvality. „Mělo by se jednat o jedle a smrky, které vyrostly v nadmořské výšce nad pět set metrů a byly pokáceny v zimě," přiblížil Jindřich Ondruš.

Lesy ČR s dodávkou dřeva na obnovu chaty počítají. „Jsme připraveni se v případě potřeby i odborně spolupodílet na konkretizaci potřebného druhu, objemu a kvality poptávaného dříví," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Pomoci chce také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR. Jeho příspěvek bude spočívat ve vhodném vytěžení, přiblížení a odkornění dříví včetně svozu na určené místo. Podnik může navíc zajistit i dočasné uskladnění materiálu.

Kulturní památka Libušín na Pustevnách vyhořela na počátku března tohoto roku. Podle hasičů požár způsobil špatně udělaný komín. Obnova chaty do podoby z roku 1925 má přijít na 83 milionů korun.