„Horko je náročné. Unavuje mě, ale paní pečovatelky se o mě pěkně starají. Nabádají mě, abych často pila, větrají mi, také mi doporučovaly, abych se zdržovala ve stínu,“ uvedla devětasedmdesátiletá klientka charitní pečovatelské služby Nový Hrozenkov.

Pečovatelky z Charity Nový Hrozenkov mimo jiné seniorům radí, aby se lehčeji oblékali.

„A ležící pacienty v těchto dnech nepřikrýváme tlustými peřinami, jak bývá v našich oblastech zvykem,“ doplnila vedoucí hrozenkovské charitní pečovatelské služby Iva Prejzková.

Podobně se vedru brání také v domově seniorů na vsetínské Jasence.

„Horku se přizpůsobujeme, jak to jen jde. Klientům jsme vyměnili přikrývky za tenčí, větráme ráno, doporučujeme zdržovat se ve stínu, využíváme slunečníky a další zastínění,“ vyjmenovala vedoucí domova Pavlína Bártková.

Samozřejmostí je dodržování pitného režimu.

„A také jídelníček, do kterého zařazujeme sezonní čerstvou zeleninu a ovoce,“ dodala.

I v domově pro seniory ve Valašském Meziříčí považují za nejpodstatnější dohlížení na pitný režim.

„Ten je velmi důležitý, jenže senioři často žízeň nepociťují, takže je potřeba jim neustále připomínat, aby se napili,“ řekla vedoucí meziříčského domova Marta Bártková. Kromě toho pracovníci myslí i na další opatření.

„Zatahujeme žaluzie, používáme slunečníky, pomáháme při výběru oblečení, doporučujeme omezit pobyt na slunci,“ doplnila vedoucí.

V domově pro seniory v Karolince snášejí klienti podle vedoucí Jany Deylové horko relativně dobře.

„Řekla bych, že i když je opravdu velké vedro, v Karolince máme vždy o něco chladněji, takže to zvládáme,“ uvedla Deylová.

Přesto mají na všech možných místech ventilátory, na zahradu dokoupili nové slunečníky a seniorům nabízejí častější sprchování.

Podle vsetínské lékařky Elvíry Mičulkové je důležité, aby se senioři vyvarovali pobytu na přímém slunci, na procházky i pochůzky chodili spíš ráno a přes poledne ven raději vůbec nevycházeli.

„Ideální je zdržovat se v chladnějších místnostech a mít dostatečný přísun tekutin. V opačných případech nebývají výjimkou kolapsové stavy,“ upozornila lékařka.