Ve Lhotě u Vsetína plánují vyřešit rozpočet už druhý týden v prosinci. „Letošní činil kolem šesti a půl milionů korun. Obávám se ale, že příští rok bude o dost menší,“ postěžovala si starostka Lhoty u Vsetína Lenka Kocourková.

Obce totiž podle ní dostávají stále méně peněz. „Do žádného většího projektu se proto příští rok pouštět nebudeme. Stěžejní pro nás bude pokračování ve výstavbě kanalizace, která spadá pod projekt Čisté řeky Bečvy,“ doplnila Kocourková.

Ve většině vesnic v regionu budou ale rozpočet schvalovat až po Novém roce. Do té doby budou fungovat podle rozpočtového provizoria. Týká se to například Francovy Lhoty. „Rozpočet plánujeme prozatím jen mezi sebou, bez konkrétních čísel. Ty se dozvíme, jakmile nám přidělí stát peníze,“ vysvětlila starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová.

Už teď ale může potvrdit, že se příští rok zapojí do projektu Čistá řeka Bečva II. „Letos jsme měli rozpočet okolo osmnácti milionů korun. Pro příští rok neočekáváme moc velkou změnu. Myslím, že by mohlo jít o podobnou částku,“ zamýšlí se starostka.

Francova Lhota, stejně jako další vesnice, nemůže příliš rozhazovat. Pro případ živelné katastrofy prý tady mají na účtu finance vždy. „Musím zaklepat. Za mé roční působení v úřadě jsem tuhle situaci zatím řešit nemusela,“ tvrdí Kateřina Trochtová.

V Lidečku chtějí rozpočet řešit až v únoru. V té době už bude schválený státní rozpočet. Letos měli místní k dispozici více než patnáct milionů korun. Tři miliony si vydělali vlastní činností. „Musíme do toho také připočítat částku, která zbyla z minulého roku. Jsem přesvědčen, že nový rozpočet rozhodně nebude vyšší. Pokud bude alespoň stejný, budeme rádi,“ povzdechl si starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

V Lidečku také neplánují žádné velké investice. „Chceme opravit sportovní šatny. Na ně ale žádat dotace nebudeme,“ prozradil Ryza.