Návrh zákona brzdí rozdílné pohledy dvou koaličních stran. „Na vládě jsme o nich diskutovali, ale nehlasovali. Novela proto nebyla schválena ani zamítnuta,“ vysvětlila vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných.

Starostové na Valašsku ale mají jasno. Je jedno, čí návrh nakonec v K 9 projde. Hlavně aby zákon už příští rok platil. „Byl by to konečně posun směrem ke spravedlivému systému rozdělování daní,“ upozornil Vojtěch Ryza, starosta Lidečka a předseda krajské organizace Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje.

Změna rozpočtového určení daní je podle něj důležitá už kvůli tomu, že vesnice rozjely velké projekty, nabraly si úvěry a nyní hrozí, že budou mít problém se splácením. „O rozvoji obcí už vůbec nemluví,“ poznamenal Ryza.

Pro města a vesnice ve Zlínském kraji přinese novela, bude-li schválena, ročně navíc asi sedm set milionů korun. Lidečko by si po jejím přijetí přišlo ročně na tři miliony korun, což představuje v rozpočtu nezanedbatelnou částku. „Rozvoj obce bychom konečně měli ve svých rukou. Už bychom nebyli závislí na dotacích,“ poznamenal Ryza.

Podle starosty Valašské Polanky je na absenci zákona nejhorší to, že vesnice jsou státem tlačeny do velkých investičních akcí, jako je zateplování veřejných budov či nakládání s odpady.

„Přitom jen oprava školy přijde na třináct milionů korun. A kanalizace pak na dalších dvacet,“ upozornil Daněk.

Věří, že zákon nakonec projde. Valašské Polance by pak mohl přinést navíc zhruba tři miliony korun za rok.

„Je jedno, jestli bude platit Nečasova nebo Kalouskova verze, důležité je, aby padlo konečné slovo,“ řekl Daněk, který je stejně jako většina jeho kolegů připraven v krajním případě jet opět demonstrovat do Prahy.

Jako nespravedlivý označuje stávající způsob dělení daní také starosta Mikulůvky Zdeněk Marek. „Ročně by nám do kasy přibylo zhruba půl milionu korun. Mohli bychom se pustit například do opravy zvonice, stavby dětského hřiště nebo opravy školy,“ vylíčil Marek.

Původní návrh TOP 09 měl zvýšit podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí celkem o 13,5 miliardy korun. Nejvíce si měly polepšit vesnice od dvou do deseti tisíc obyvatel. Čtyřem největším městům, Praze, Brnu, Ostravě a Plzni, by naopak necelých pět miliard ubylo.

ODS ale prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116,8 miliardy korun na 130,7 miliardy korun a přednostně chce přidávat obcím od pěti set do dvaceti tisíc obyvatel. Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat na současné úrovni. Praze navrhuje ubrat jako městu a přidat jí peníze jako kraji.