Nově postavené rodinné domky svědčí ozájmu lidí bydlet vmenších obcích například vLužné na Hornolidečsku. „Je to poznat ina přírustku obyvatel,“ raduje se starosta Lužné Jiří Pechál. Za poslední rok počet Lužňanů vzrostl opětadvacet lidí, takže obec má nyní 570obyvatel.

Rozšiřování obce přitom bude podle všeho pokračovat inadále. „Vsoučasnosti chystáme dalších pět stavebních parcel pro rodinné domy,“ prozradil Pechál. Na dokončení už podle něj čekají jenom příjezdové komunikace kpozemkům.

Nový příliv obyvatel by přivítal také starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček. Je však limitován dostupností obecních pozemků. „Obec jako taková totiž vsoučasné době volné pozemky kprodeji nemá,“ konstatoval starosta.

Parcely kprodeji mají na Bystřičce pouze soukromí vlastníci. „Někteří si je však ponechávají do budoucna například pro své děti,“ sdělil Fojtíček. Situaci by mohl změnit nově připravovaný územní plán. „Současné pozemky, které jsou vkatastru nemovitostí vedeny jako pastviny a louky, ale nevyužívají se, bychom změnili na parcely kvýstavbě,“ předeslal Fojtíček. Kromě pozemků nakupují zájemci také další nemovitosti. Za zvýšeným zájmem obydlení vBystřičce vidí starosta její výhodnou polohu mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím.

Současný trend stěhování lidí změst do menších obcí a na vesnice se projevil také vobci Zašová. Podle starostky Anny Mikoškové však nejde pouze olidi změsta, ale také zokolních obcí. „Zašová je přitažlivá vtom, že má výhodnou polohu a vzdálenost od okolních měst Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí,“ míní Mikošková.

Zvýšený zájem přikládá také tomu, že vobci jsou vybudovány veškeré inženýrské sítě včetně kabelové televize. „Prodali jsme obecní lokalitu, která čítala asi třicet stavebních pozemků. Drtivá většina znich už má svého nového majitele,“ podotkla starostka.