Část obyvatel na záměr starostky slyší. Zdá se však, že naplnit slib nebude pro Táborskou nic jednoduchého.

Společnost, které se to nejvíc týká, totiž o snahách vsetínské starostky nic neví. Objevují se tak hlasy, že starostka Vsetína zahájila předvolební boj a lidem, ve snaze opět usednout na starostovskou židli, slibuje v podstatě nesplnitelné.

Iveta Táborská svůj záměr potvrdila. Avšak s názory pochybujících lidí nesouhlasí. „Ať udělám v tomto období cokoliv, bude to vždy považováno za politický krok a předvolební tah," řekla Valašskému deníku šéfka vsetínské radnice.

Na otázku, proč se začala se snahami o odkup akcií společnosti Zásobování teplem Vsetín prezentovat až pár měsíců před letošními komunálními volbami, však neodpověděla.

Pochybnosti o věcnosti a reálnosti celého záměru i v novém funkčním období vyvolává mimo jiné také skutečnost, že vlastnická společnost vsetínské teplárny MVV Energie CZ Praha o záměrech vsetínské radnice a starostky města vůbec nic neví.

„Město Vsetín je naším dlouhodobým partnerem a zákazníkem, kterého si velmi vážíme. V záležitosti údajného odkupu akcií společnosti Zásobování teplem Vsetín jsme dosud nebyli kontaktováni. Tato otázka je pro nás nová. Proto se k tomu nebudeme vyjadřovat," odpověděla na dotaz Valašského deníku, jak to s možným prodejem společnosti je, její tisková mluvčí Jitka Tůmová.

Podle vyjádření některých ekonomů navíc nepůjde o jednoduchý obchod. „Domnívám se, že může trvat i několik let. Průběh takové transakce lze jen těžko odhadnout. Navíc jde svým způsobem o specifickou firmu. To není stolařská dílna či autoservis," vyjádřil se Zdeněk Křížek, ekonom jedné obchodní společnosti na Vsetínsku.

Současně ale dodal, že výhledově samozřejmě je možné takovou transakci vyvolat. „Ale půjde opravdu o běh na dlouhou trať," dodal.

Z tohoto pohledu proto část Vsetíňanů považuje snahy vsetínské starostky za zviditelnění se před volbami. „Paní Táborská se snaží získat lidi na svou stranu. O tom, jak drahé je teplo ve Vsetíně, se ale ví již několik let. Proč s tím nepřišla hned, když se stala starostkou," řekl Vítězslav Adámek.

Radnice chce cenu srazit o 100 korun

Záměrem vsetínské radnice je, aby cena tepla dodávaného občanům z centrálního zdroje, tedy společností Zásobování teplem Vsetín, klesla z dnešních 661 koruny za gigajoul o sto korun. Toto snížení ceny by podle starostky měly umožnit provozní úspory získané rekonstrukcí rozvodné sítě. Na tu by město mohlo získat až 85procentní dotaci z evropských fondů. Soukromé společnosti na takovou dotaci podle Táborské zcela jistě nedosáhnou.

Akcie společnosti Zásobování teplem Vsetín prodala radnice, a tím se zbavila možnosti podílet se na tvorbě ceny tepla, v roce 2005. Od té doby se městského úřadu netýkají ani nezanedbatelné podíly na výnosech z hospodaření společnosti.