Je to přesně šest a půl roku, co jste se stal starostou Rožnova pod Radhoštěm. Co se radnici v čele s Vámi za tu dobu povedlo, co se naopak nesetkalo s úspěchem, či se stalo terčem kritiky Rožnovanů?
Během mého působení ve funkci starosty Rožnova jsme prožili totální přestavbu hlavní dopravní tepny, která vede městem. Od příjezdu do Rožnova, který vzal hodně energie a času až po opravu nábřeží Dukelských hrdinů. Před těmi šesti a půl lety jsme přišli do Rožnova, kde byla rozkopaná Čistá řeka Bečva II (projekt výstavby vodohospodářské infrastruktury – pozn. redakce), kdy nám chybělo čtrnáct milionů do cest. To se všechno podařilo vyřešit. Po asi dvaceti letech jsme se dohodli na vodovodu Horní Paseky, jehož výstavba zhruba za 140 milionů se má letos soutěžit. Dohodli jsme se asi po třiceti letech se všemi majiteli pozemků, které souvisí se stavbami chodníků do části Tylovice, kde už je vyřešené i stavební povolení. Rozběhla se řada projektů, architektonických soutěží, územních studií. To jsou věci, které Rožnov nedělal a už dělá. A co se nepodařilo? Čekal jsem, že už budeme dál v hlavních a zásadních investičních projektech města. To se zatím nepovedlo. Možná jsem netrpělivý, je fakt, že neustále se objevují překážky, jako u kulturního centra nebo u knihovny. Ale tak to prostě je, není to jednoduché.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm
I přes covid navštívilo skanzen přes 200 tisíc lidí

Více než rok ovlivňuje celý svět pandemie. Jak se s ní vypořádal Rožnov po stránce rozvoje i cestovního ruchu?
Co se týče dopadů, turistický ruch je nejvíce viditelný. Tato oblast dostala velkou ránu v celé republice. Ale věřím, že jsme tak zajímavé místo, že to rychle doženeme. Tak, jako vloni v létě. Výpadek v příjmech za ten rok a půl se blíží k patnácti milionům. Za to jsme mohli mít například inteligentní systém navádění na parkovací místa, zateplený bytový dům nebo řadu opravených cest. To jsou věci, které nám teď budou chybět. Ale rozhodující je, že v počtu nakažených jsme na tom nebyli nejhůř a věřím, že díky očkování teď pandemii zvládneme.

Vést město s více než 16 tisíci obyvateli a k tomu řídit jako hejtman Zlínský kraj považuje opozice rožnovské radnice za těžko slučitelné funkce. Nehodláte se vzdát starostovského křesla, není to už jen symbolická funkce?
Ke starostování. Jednoznačně jsem kolegům deklaroval pravidla hry. Nebylo jednoduché se s nimi dohodnout, protože každý chce v danou chvíli urvat co nejvíc. Ale nenašel jsem za sebe adekvátní plnou náhradu, proto jsem si musel nechat část úvazku 0,2 s tím, že jsem kolegům přidal místostarostu, který za mě přes týden funguje. Já pracuju v Rožnově v pátek. Zatím jsem vedl každou radu i zastupitelstvo. Musím poděkovat kolegům z ANO i z koalice, kteří do toho se mnou šli a chtějí mi pomoct. Odsoudit jde velice rychle. Vždycky tvrdím – když něco udělám špatně, někde nebudu, nebo když se něco kvůli mně neudělá, tak mi to řekněte. Hodnotíme to každý měsíc, za těch uplynulých pět měsíců neměl nikdo připomínky. V Rožnově mám za sebe čistý účet. Co se týče hejtmanství, čtyři dny jsem od rána do večera ve Zlíně, hejtman musí mít jasné informace a být k dispozici. O to těžší to bylo teď, když jsme řešili pandemii, nouzové stavy. Byla to obrovská a velmi zajímavá zkušenost, která mě posílila a něčemu naučila. Beru to jako výzvu. Věřím, že mi ani kolegové ze zlínské rady nemají co vyčítat.

Rožnov pod Radhoštěm je podle místních branou Beskyd a srdcem Valašska. Květen 2021.
VIDEO: K návštěvě Rožnova jeden den nestačí

Jak to zvládáte?
Musíte trénovat. Sobota a neděle jsou dny, kdy musím něco dopřát mé tělesné schránce. Mám tři kila navíc, ale přes léto to určitě vyběhám a budu ve formě. Fyzická kondice je pro mě obrovský základ. A velkou oporou je pro mě manželka, která mi poskytuje stoprocentní servis a zázemí, díky kterým se přes den můžu věnovat pouze své práci.

Radim Holiš

- narozen 12. srpna 1975
- absolvent Fakulty stavební, VUT Brno
- ženatý, má dvě děti
- záliby: sport, rybaření