Láhev dezinfekce na ruce, dvě roušky a letáček s užitečnými informacemi pro případ, že by potřebovali další pomoc, směřují ke každému obyvateli města staršímu pětasedmdesáti let.

„Kolik to stojí?“ sonduje opatrně přes domácí telefon seniorka, u níž dívky zazvonily. „Nic, je to dárek od města,“ odpovídají.

LEPŠÍ, NEŽ SEDĚT DOMA A PŘIHLÍŽET

Žena je pouští do vchodu a když jí předají igelitku, s dojetím děkuje.

„Jsou vděční, jedna paní měla včera v očích slzy,“ vzpomíná na dojemnou chvíli jednadvacetiletá Karolína Knápková. Roušky a dezinfekci roznáší s kamarádkou, o dva roky mladší Eliškou Skýpalovou. Obě studují vysokou školu, teď si ale k domácímu studiu přibraly práci pro místní Dobrovolnické centrum ADRA.

Nemocný senior - Ilustrační foto
Koronavirus v domovech pro seniory: nakaženy jsou dvě klientky a kuchařka

Během uplynulého pátku a soboty předaly pomoc od radnice šedesáti starým lidem.

„Je to lepší než sedět doma a nečinně přihlížet tomu, co se děje ve světě,“ je přesvědčena Eliška. Vzápětí za souhlasného přikyvování své kamarádky dodává, že jsou připraveny pomáhat i nadále, třeba s rozvozem nákupů seniorům.

Cyril Horák darované roušky určitě využije, protože chodí pravidelně nakupovat. „Vážíme si toho, že i v nynější těžké době jsou lidé ochotní udělat něco pro druhé. Je to přátelské a nesobecké,“ říká pětaosmdesátiletý muž.

POMOC PRO PĚT TISÍC SENIORŮ

Dobrovolníci ve Valašském Meziříčí dokončují roznos roušek a dezinfekce celkem 2 200 seniorům starším 75 let na území města. Radnice už v tuto chvíli připravuje druhé kolo distribuce těchto ochranných pomůcek.

„V druhé polovině týdne bychom je chtěli zdarma až domů doručit také dvěma tisícům osmi stům seniorů ve věku od 65 do 75 let,“ nastínil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

RADNICE SI TVOŘÍ SEZNAMY DOBROVOLNÍKŮ

Dobrovolnická pomoc funguje v době koronavirové pandemie také na dalších místech regionu.

Město Rožnov pod Radhoštěm spustilo v polovině března informační krizovou linku, která měla původně sloužit především pro vyřizování dotazů ohledně virové pandemie. Postupně však přibrala i nové funkce v podobě zprostředkování pomoci potřebným – systém nazvaný Nabízím pomoc.

„Hned po vzniku infolinky jsme si tvořili databázi dobrovolníků, kteří by rádi pomohli těm, kteří to v těžkých časech potřebují. Pár dní poté už jsme měli první případy, kdy dobrovolníci pomáhali seniorům, kteří si na linku zavolali s žádostí o pomoc,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš.

O děti rodičů "v první linii", tedy zdravotníků, záchranářů, hasičů, policistů, pracovníků sociálních služeb či prodavaček potravin se během vyhlášeného stavu nouze kvůli šíření koronaviru starají v Základní škole Vyhlídka ve Valašském Meziříčí (na snímku
Když jsou děti v družině, můžeme pomáhat pacientům, říká lékařka

Na linku podle něj nejdříve volali především senioři, kteří třeba chtěli pomoci s větším nákupem, nebo přinést důležité věci z lékárny.

„Měli jsme tu ale už i případ, že jedna maminka potřebovala pohlídat dítě. Takže jsme se podívali do našeho pravidelně aktualizovaného seznamu a zajistili dobrovolníka na hlídání,“ uvedla Jana Vlčková z rožnovské radnice, která je jednou z operátorek na krizové informační lince města.

NEJAKTIVNĚJŠÍ JSOU „ROUŠKAŘI“

Na výzvu radnice, aby se zapojili do pomoci ohroženým skupinám obyvatel, reagovali velmi rychle také dobrovolníci ve Vsetíně. Jen za prvních čtrnáct dní trvání nouzového stavu se jich s nabídkami pomoci od šití roušek, roznášky nákupů až po rozvoz věcí autem, venčení psů či práci na zahrádce přihlásilo více než šest desítek.

„Nejvíce lidí, celkem pětačtyřicet, jsme dosud potřebovali na roznos informačních letáků o tom, kde hledat pomoc ve městě. Tuto akci jsme zvládli za den,“ ocenila místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Velmi výkonní jsou také „rouškaři“, kteří už na Městský úřad ve Vsetíně doručili na tisícovku ochranných ústenek. Roušky zaměstnanci radnice distribuují do nemocnice, hasičům, pečovatelkám a pracovníkům v sociálních službách, pedagogům, kteří hlídají děti personálu záchranného systému i samotným seniorům.

„Zatím jsme nevyužili nabídku od všech dobrovolníků. Ne že bychom nechtěli, ale roznosy a rozvozy nejsou v tak ve velkém objemu. A navíc, s přibývajícím časem se ukazuje, že těchto požadavků bude přibývat. Nechť jsou dobrovolníci trpěliví, máme je v seznamech, pokud bude potřeba, na jejich požadavek zareagujeme. Všem děkujeme,“ uvedla Martina Ďulíková, která má na starost call centrum zřízené městem na počátku nouzového stavu.

Pracovnice domova Harmonie ve Vsetíně děkuji společnou fotografií za darované ochranné roušky.
Sociální služby patřičně zabezpečme, vyzývá ředitel Diakonie Vsetín