Sbírku pořádají pracovníci humanitární organizace Adra.

„Sbírat lékárničky má smysl. Celková úspora za nákup a převoz materiálu pro projekt v Itibo je tak odhadem neuvěřitelných čtyři sta tisíc korun,“ prozradil projektový manažer Adra v Keni Aleš Bárta.

Podle jeho slov bude zdravotnický materiál sloužit při ošetřování zraněných a nemocných.

„Jen pro představu, převaz jednoho těžce popáleného dítěte, kterých je nejvíce, vyžaduje až padesát sterilních mulových čtverců a okolo deseti kusů obvazů,“ nastínil Bárta s tím, že u dospělého je spotřeba až trojnásobně větší.

Do projektu se zapojili také ve Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm i ve Valašském Meziříčí.

Ve Vsetíně mohou lidé odevzdat potřebný obsah autolékárny na Městském úřadě na sekretariátu ve 4. patře a tamním Informačním centru Masarykovy veřejné knihovny.

„Dárci, kteří zatím přišli, nosí autolékárničky s celým obsahem. Neměli však problém s tím, že si museli zbytek včetně obalu odnést zpátky,“ uvedla pracovnice sekretariátu Eva Kašparová. Na městský úřad mohou zájemci přijít s autolékarničkou do 15. února. V íčku na ně čekají do konce února.

Staré autolékárničky začali pro humanitární organizaci Adra schraňovat také v Rožnově pod Radhoštěm. Sběrné místo vzniklo na služebně městské policie, kam je mohou motoristé nosit až do konce února.

„Je dobře, že se část už nepoužitelných lékárniček dá využít. Věřím, že obyvatelé Rožnova zabrání zbytečnému plýtvání a vyhazování třeba chirurgických rukavic nebo neotevřeného obvazového materiálu třeba obinadel, obvazů či gáz,“ řekla starostka Rožnova Markéta Blinková.

Sběr materiálu z autolékárniček zorganizovala také meziříčská Charita i zdejší radnice.

Do Charity Valašské Meziříčí a na podatelny městského úřadu sídlících na ulicích Soudní a Zašovská mohou lidé autolékárničky nosit do konce ledna.

O co všechno budou mít ve sběrných místech zájem? Vybírají se hlavně chirurgické rukavice a neotevřený obvazový materiál jako obinadla, gázové čtverce, náplasti a trojcípé šátky.

K zaručení standardu materiálu je dále potřeba, aby jeho rok výroby nebyl starší než rok 2005.

Michal Burda, Renata Hajdová