Areál bývalé Bumbalovy továrny ve Frenštátě pod Radhoštěm byl před rokem 1989 poměrně exponovaným místem. Mimo jiné tam totiž sídlilo tehdejší okresní ředitelství Restaurací a jídelen (RaJ).

Po „revoluci“ takzvaný RaJ zanikl a objekty se postupně vyprazdňovaly, jeden z nich dokonce vyhořel. Areál mezi aquaparkem a autokempem se ale opět měl stát exponovaným místem a někteří frenštátští zastupitelé v něm již viděli jakési městské centrum zábavy. Již mělo i název – Eurosportpark. Podle návrhu, který vznikl, tam mělo být například 62 parkovacích míst pro osobní vozidla, dvě parkovací místa pro autobusy a ubytovací kapacita 45 lůžek. Návštěvníci by tam našli posilovnu s lezeckou stěnou, půjčovnu kol a lyží pro ubytované hosty, squash, kuželnu, střelnici, saunu, restaurace, kavárny, diskotéky, a také výstavní síň či zookoutek. Megalomanský projekt měl stát včetně daně 237 milionů korun. Kraj ale na takovou akci peníze nedal a další pokus, byť jen ve stadiu projektové dokumentace, většina zastupitelů neschválila.

Město, jež předtím areál odkoupilo, tak mělo na krku takzvaný brownfield, se kterým při stávající ekonomické situaci moc nenadělalo. Naštěstí Moravskoslezský kraj dostal peníze z Evropské unie na regeneraci brownfieldů a městu svitla šance, kterou využilo. „Město obdrželo dotaci na demolici Bumbalovy továrny tak, jak je uvedena v rozpočtu, tedy necelých osm milionů korun,“ mohla sdělit na nedávném zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm tamní starostka Zdeňka Leščišinová a zastupitelé na následujícím zasedání přijetí dotace schválili.

Bumbalova továrna tak půjde k zemi. „Bude se jednat o demolici hlavní budovy, vyhořelého objektu a nakládací rampy,“ upřesnila projektová manažerka Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm Lenka Skalská s tím, že funkční objekty garáže a sauny zůstanou.

Demolice by měla být dokončena zhruba v polovině příštího roku, o tom, co bude s volnou plochou, zatím město nerozhodlo. Dá se ale předpokládat, že to bude něco, co by vhodně doplnilo stávající areály aquaparku a autokempu, hojně navštěvované lidmi z celého Novojičínska.

Dotace z evropských peněz na demolice či regenerace by měli dostat ve Veřovicích, Spálově, ve Studénce, podařilo se revitalizovat objekty v Bílovci. V případě revitalizace areálu Tonaku v Novém Jičíně město od získání dotace ustoupilo.