Původně radní počítali s náklady ve výši 34,5 milionů korun. „Vybraná pražská firma ale nabídla, že skládku zrekultivuje za čtrnáct milionů korun,“ řekl starosta města Jiří Částečka s tím, že práce potrvají dva roky.

Bývalá předsedkyně osadního výboru Krhová Anna Holčáková ovšem není s postupem připravovaných prací spokojena. Upozorňuje na to, že město na skládku v Hrádkách vyváželo v 60. letech nebezpečný odpad.

„Ten je tikající bombou. Pro zdraví lidí v místní části je důležité se ho zbavit,“ poukázala Holčáková. Vadí ji, že město tuto zátěž při rekultivaci neodtěží.

Podle úředníků z radnice ale k tomu není důvod. „Nejsou žádné záznamy, že by se tam vyvážel nebezpečný odpad. Máme ale posudek o vlivu na životní prostředí EIA, který jasně vypovídá o tom, že do okolní krajiny neunikají žádné nebezpečné látky,“ ohradil se referent odpadového hospodářství valašskomeziříčské radnice Michal Lysák.

Rekultivace se podle něj bude skládat ze sedmi stavebních částí. „Předpokládáme, že počáteční práce budou zahájeny na konci září, nejpozději začátkem října letošního roku,“ upřesnil Lysák.

Rekultivací skládky však práce na ní nekončí. „Po dalších třicet let bude skládka neustále monitorována. Roční náklady se budou pohybovat mezi dvě stě padesáti až tři sta padesáti tisíci korunami,“ vypočítal Lysák. Z těchto peněz budou hrazena měření bioplynu, laboratorní kontroly vody či provoz čerpadel.

Skládka neslouží svému účelu přes pět let, město v současnosti vyváží odpad na Novojičínsko, Kroměřížsko a Zlínsko. „Když ale ještě byla v provozu, obtěžoval místní lidi zápach,“ poznamenal předseda občanského sdružení Hrádky beze skládky Zdenek Adamec.

Smrad byl zvláště v letních měsících nesnesitelný. Obyvatelé Hrádek ho přirovnávali k zápachu rozkládajícího se odpadu v otevřené popelnici.

Skládka je totiž od prvních domů vzdálená jen kolem padesáti metrů. „To, že se město pustí do rekultivace jsme vzali na vědomí, bylo potřeba ji udělat. I když teď už je místo zarostlé zelení a vypadá pěkně i tak,“ poukázal Adamec.

O rekultivaci mělo zájem devatenáct firem. Nejvyšší nabízená částka činila 34,6 milionu korun.