Sedmnáctý tradiční motorkářský sraz zvaný Freedom party Beskydy prostě zkomplikuje dopravu ve městě.

V pohotovosti budou od pátečního odpoledne zejména policisté.

„O srazu víme, budeme a jsme připraveni vyrazit do akce,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Ve zvýšeném počtu vyrazí do terénu také strážníci rožnovské městské policie.

„Zaměříme se zejména na dodržování rychlosti a na opilé šoféry,“ upozornil ředitel strážníků Daniel Vašut.

Většina programu letošního jarního srazu se uskuteční uvnitř kempu. Na sobotu, dvě hodiny odpoledne, ale organizátoři naplánovali společný výjezd motorkářů na Dolní Bečvu.

„To přinese dopravní omezení v Radhošťské ulici, a to do doby než motorkáři opustí kemp. Vloni se vyjíždky zúčastnilo na osm set strojů,“ přiblížil Vašut.

Ze zkušeností strážníků ale vyplývá, že v posledních letech probíhají Freedom party zpravidla v poklidu. „I loni jsme tu sice měli několik překročení rychlosti, ale šlo o velmi ojedinělé případy,“ potvrdil Vašut.

Podle něj se vždy se najde pár jedinců, kteří celkový dojem zkazí, ale drtivá většina vyznavačů jízdy po dvou kolech se chová na srazu slušně.

„Stěžovat si nemůžu ani na spolupráci s organizátory. Vždy nás dopředu osloví a jsou vstřícní k našim připomínkám,“ ocenil Vašut.

Freedom party se v rožnovském Campingu konají vždy dvakrát do roka. „Pokud vyjde počasí, dorazí pokaždé okolo dvou tisíc lidí,“ uvedl jeden z organizátorů akce, František Chmelař.

Na motorkáře čeká v areálu kempu bohatý program, ve kterém nechybí řada soutěží. „Plánujeme také společnou vyjížďku spojenou se švédskými stoly, vystoupení několika hudebních skupin i striptýz,“ prozradil Chmelař. Sraz v Rožnově má navíc ještě jednu specialitu. „Jeho součástí je totiž také setkání tříkolek, což považujeme za zajímavé zpestření,“ řekl Chmelař.

Setkání milovníků motorek s sebou však nese také jedno negativum. Tím jsou problémy s hlučností, na které si obyvatelé domů v sousedství kempu už dříve stěžovali. Organizátoři připouštějí, že uhlídat dva tisíce lidí není vždy jednoduché.

„Snažíme se i ve spolupráci s najatou bezpečnostní agenturou dohlédnout na to, aby po desáté hodině už nikdo motorku nestartoval a zněla skutečně jen hudba,“ ubezpečil František Chmelař.