Sporťák, hluboký kočárek, proutěný kočár a další skvosty. Celkem jich má pět, ale neustále číhá a sleduje nabídky na bazarech. Kupuje je mnohdy ve zuboženém stavu, s manželem na nich nechá desítky hodin práce, renovace ji stojí spoustu úsilí a peněz.

Martina Březovjáková z Valašského Meziříčí kouzlu kočárků i panenek zcela podlehla. Proto si nemohla nechat ujít vůbec první sobotní setkání sběratelů historických kočárků, které pořádala galerie Krásno – muzeum Gabry a Málinky.

Sraz historických kočárků ve Valašském Meziříčí

Zdroj: Martin Mrlina

NÁDHERNÁ KOŠATINA

Retro kočárků má aktuálně pět. „Většinou jsou to Liberty. I na dnešní sraz jsem dojela s touto košatinou,“ říká a ukazuje na nízký proutěný kočárek s malými kolečky, podobný tomu, ve kterém malý Eda ve filmu Obecná škola vozil svou sestřičku.

Kardinál Dominik Duka zavítal 15. srpna 2021 poprvé do Vsetína. V kostele Nanebevzetí Panny Marie posvětil dva ze čtyř nových zvonů.
Kardinál Duka posvětil ve Vsetíně kostelní zvony

Vypadá krásně, ale běžný člověk si neuvědomí, v jakém stavu se takový kočárek dá koupit a kolik je na jeho opravu zapotřebí práce, aby byl obdivuhodný. „Tento jsem sehnala na retrobazaru za tři a půl tisíce korun. Dalších sedm jsem dala do oprav. Musíte koupit koženky, nástřiky, čalounění, spoustu šroubků a dalších částí. Většina dílů už se nevyrábí, nechávám si je dělat na zakázku, proto jsou tak drahé. A to mi ještě chybí blatníky,“ usmívá se vášnivá sběratelka.

ZE STARÉHO SKVOST

Vzápětí dodává, že s manželem nejsou žádní odborníci. „Sháníme rady, návody, na takových srazech si vyměňujeme zkušenosti. Občas pomůže sestra s čalouněním. Baví mě udělat ze starého kousku, který ležel léta na půdě, nebo ve vlhku sklepa, takový krásný kočárek, se kterým můžu vyjít do ulic a povozit v něm i děti,“ říká povoláním chůva. Prozrazuje, že ceny za takto opravený skvost nejdou pod patnáct tisíc korun.

Templářské slavnosti na zámku ve Vsetíně, 14. srpna 2021
Templářské slavnosti zaplnily vsetínský zámek. Takto bavily davy

Panenek mívala více, ale nechala si jen jednu. Hodnota takové „hračky“, kterou stěží rozeznáte od pravého miminka, začíná na šesti tisíc. Pořídit se ale dají i za patnáct tisíc korun.

Neustále vyhledává na internetu nové kousky mezi kočárky. „Mým snem je Stegner, to jsou kočárky s velkými koly. Nádhera. Vzhledem k jejich cenám si budu muset počkat. Ale já se dočkám,“ usmívá se Martina Březovjáková.

HISTORIE Z FRANCIE

Na historicky první sraz sběratelů kočárků dorazily také dvě půvabné dámy v dobových kostýmech, s kloboučky a apartními slunečníky. Obě tlačily prastaré kočárky, ze kterých dávné věky přímo dýchaly.

„Oba jsou francouzské výroby a jsou vyrobené kolem roku 1910. Cena takového exempláře se pohybuje okolo čtyřiceti tisíc korun,“ prozrazuje Zdeňka Ivánková z Frýdku-Místku, která na jaře otevřela výstavu svých kočárků na zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Starodávný jarmark.v rožnovském skanzenu, 14. srpna 2021
Starodávný jarmark stále táhne. Podívejte se na rožnovskou pohodu ve skanzenu

Její kolegyně Vanda Rektorisová přijela na sraz na Valašsko až z Chrastu u Chrudimi. „Všechno staré je dobré. Sbíráme kočárky a jezdíme na setkání. Sem jsme dorazily, abychom tuto akci podpořily a stala se z ní tradice,“ říká půvabná sběratelka.

DVACÍTKA KOČÁRKŮ

S nápadem uspořádat setkání milovníků kočárků přišla majitelka Galerie Krásno – Muzeum Gabry a Málinky Taťána Míčková.

„Všude po republice dělají holky srazy, tak jsem to chtěla zkusit i ve Valašském Meziříčí. Na první ročník přijelo osmnáct kočárků plus dva dětské,“ vypočítává majitelka muzea a také sběratelka.

V průvodu kočárků tlačila nejstaršího krasavce. „Má ještě loukoťová dřevěná kola. To znamená, že bude z počátku minulého století,“ dodala.

Součástí setkání byla soutěž o nejkrásnější kočárek. Všichni zúčastnění mohli hlasovat. Po sečtení bodů si prvenství z historicky prvního srazu majitelů kočárků ve Valašském Meziříčí odvezla Alena Dynková z Valašských Klobouk.