„Další auta ještě pořád přijíždějí, teď jich tady máme přes sto deset,“ hlásil v sobotu krátce před druhou hodinou odpoledne majitel kempu a pořadatel srazu Roman Stupka. Vozů, především pak starších ročníků, mohlo být podle něj i více. Jejich majitele však odradilo nestálé počasí.

„Kdyby bylo lepší, bylo by tu jistě o šedesát, sedmdesát starých aut více. Ale s vodou a vlhkostí mívají problém, proto, když je špatné počasí, jejich majitelé nedojedou,“ vysvětlil Stupka.

S účastí je ale i tak spokojený. „První sraz jsme uspořádali v roce 2016, kdy přijelo nějakých padesát aut. Od té doby má účast na srazu stále stoupající trend,“ pochvaloval si Roman Stupka.

Odstřel nevyužívaného 27,5 metrů vysokého komína v areálu bývalé pily Delta u vsetínského vlakového nádraží; pátek 3. června 2022
Nevšední podívaná: komín v centru Vsetína poslali k zemi pyrotechnici

V kempu se účastníci sešikovali ke spanilé jízdě.

„Vytvoříme zhruba pětikilometrovou kolonu. Pojedeme přes Lhoty, Valašské Meziříčí, Poličnou, Branky, Choryni a zpátky opět přes Valašské Meziříčí. To vše za asistence policistů, kteří nám velmi pomáhají, za to jim děkujeme,“ řekl Stupka.

Sám se zařadil na čelo kolony, i on je totiž hrdým majitelem amerického vozu. Jeho bílý sedan Lincoln Town Car byl vyrobený v roce 1986.

„Je jediný v Evropě,“ zdůrazňuje Roman Stupka, který auto pořídil v roce 2016 od známého. „Je to miláček rodiny. Jezdíme s ním po celé republice, byli jsme se podívat také na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku,“ popisuje milovník amerik.

Starat se o vůz americké výroby podle něj není dnes až tak těžké. Třebaže náhradní díly je potřeba sehnat ve Spojených státech.

„Ale například v Ostravě je firma, která má pobočku i v USA a která je schopná díly obstarat. Američané mají naštěstí uzákoněno, že musí držet servis a náhradní díly zajistit. Pro ně je to historická záležitost a patří to k Americe,“ oceňuje Roman Stupka.

Na americké vozy se v sobotu do kempu na Bystřičku přišly podívat desítky obdivovatelů. Kromě vozů samotných pro ně byl připraven také bohatý hudební program. Vystoupil v něm talentovaný jedenáctiletý bubeník Matyáš Mareček, kapela Navalentym, Docela kapela a slovenská metalová skupina Runner. Návštěvníci mohli také hlasovat, který z vozů se jim nejvíce líbí. Vítěz získal obraz namalovaný výtvarnicí Zlaťou Vykrenti.