Najít v týdenním plánu tělocvičen volnou alespoň hodinu je tak nyní mnohde neřešitelný problém.

Volno? Dopoledne nebo o víkendu

Jako příklad může směle posloužit sportovní hala patřící ke Sportovnímu komplexu Zelené ve Zlíně.

Podle jejího správce Viktora Schmida je už teď ve všední dny obsazena prakticky od rána až do večera. Volná hodina se prý občas najde jen dopoledne nebo o víkendech, kdy halu využívají ke svým zápasům například basketbalisté nebo futsalisté.

„Chodí k nám ale i volejbalisté, gymnasté, v tělocvičně se cvičí také aerobik,“ vyjmenovává Schmid s tím, že v dopoledních hodinách navštěvují halu zejména školáci a studenti.

„Nezřídka tu mají fyzické přípravy i policisté nebo hasiči,“ ozřejmil dále správce.

Na vytíženost Městské sportovní haly si nemohou stěžovat ani v Otrokovicích. „Dopoledne nám ji obsadí studenti gymnázia a střední průmyslové školy, od 15 hodin se tu pak prohánějí házenkáři, fotbalisté, tenisté nebo atleti,“ nastiňuje situaci správce tělocvičny Josef Prudký.

Občas se podle jeho slov ale vyskytne místo pro veřejnost alespoň o víkendu, kdy halu využívají ke svým mistrovským utkáním jednotlivé otrokovické sportovní oddíly.

„Jakmile se však zhorší počasí, velmi rychle se zaplní i tato okénka,“ poznamenal Prudký.

Téměř stejně je tomu také ve vsetínské Sportovní hale Na Lapači.

„Přes týden se k nám veřejnost prakticky nedostane. Až do odpoledne je hala obsazena školami, které zde mají tělocvik, poté nastupují vsetínští sportovci. Amatéři se sem dostanou pouze o víkendu, a to jen někdy,“ podotýká správce haly Petr Propš.

Až po 21. hodině bývá volno ve Sportovní hale v Hluku na Uherskohradišťsku.

„Ve školním roce je totiž tělocvična až do 14 hodin využívána základní školou, poté pak deseti sportovními oddíly TJ Spartak Hluk. V provozu bývá přitom hala až do 23 hodin,“ podotkl její ředitel Karel Bojko.

Zájem o halu přesahuje region

Doplnil, že přes prázdniny využívají halu sportovní kluby z celé České republiky ke svým sportovním soustředěním. Maximálnímu využití se těší i moderní Sportovní hala Sušil v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku.

„Máme plno od rána do večera. Chodí k nám zejména místní sportovci, házenkáři, fotbalisté, karatisté, florbalisté, gymnasté, ale i stolní tenisté,“ vypočítává vedoucí haly Karel Pikna.

Také on přiznává, že příliš volných hodin pro veřejnost v tělocvičně nezbývá.

„Objevují se jen nárazově, většinou v sobotu dopoledne nebo v neděli. Je jich ale strašně málo,“ krčí rameny Pikna.

Z vyjádření správců sportovních hal tak vyplývá, že veřejnost má ke sportování mnohem lepší podmínky v létě, kdy jsou jí k dispozici i venkovní sportoviště. V zimním období však mají lidé kvůli omezené kapacitě tělocvičen často smůlu.