Sdružení si od žádosti slibují, že se tím zvýší tlak na hledání viníka, uvedl na tiskové konferenci Jindřich Petrlík z Arniky. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.

Podle Arniky inspekce řeší následky havárie, která loni v září postihla Bečvu mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku a Přerovem a zahynulo při ní přes 40 tun ryb, podle vodního zákona, čímž chybuje. Postupovat má podle zákona o ekologické újmě a o její nápravě, kdy k zahájení řízení o uložení nápravného opatření stačí podezření na vznik ekologické újmy, uvedli zástupci spolku. V případě, že viník není znám, má ČIŽP podle nich ihned zajistit nezbytná nápravná opatření, která zaplatí ze státního rozpočtu. Náklady pak ponese pachatel, jakmile bude odhalen.

Advokát Michal Bernard, který spolky zastupuje, na konferenci uvedl, že inspekce životního prostředí bude muset na základě uvedené žádosti zahájit řízení a jako účastníky řízení vzít všechny potenciální pachatele. Řízení by mělo být podle něj paralelní s policejním vyšetřováním otravy Bečvy.

"Pevně věřím, že zahájením řízení přispějeme k nápravě škod a naplnění práva na příznivé životní prostředí," doplnil Bernard.

Ilustrační foto.
Jubilejní Mezinárodní týden turistiky se letos na Valašsku konečně uskuteční

Michal Berg ze Vsetínského fóra připomněl, že zákon o nápravě a předcházení ekologické újmě je sice k dispozici od roku 2008, přesto podle něj ČIŽP nikdy nepostupovala. "Je tedy zjevné, že inspekce zdaleka nevyužívá všechny možnosti, jak závažné ekologické situace řešit," dodal. Podle Bernarda ale inspekce nyní bude muset na základě podané žádosti podle tohoto zákona postupovat. Bude se na tom učit, doplnil.

Ekologickou havárii loni 20. září způsobily na Bečvě podle ČIŽP kyanidy. Policie už dříve uvedla, že otravu Bečvy prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková na počátku června uvedla, že se vsetínští kriminalisté v případu seznámili s posudkem znalce Jiřího Klicpery a vyhodnotili související důkazní materiál a dokončují procesní úkony, jejichž provedení je nezbytné pro případné zahájení trestního stíhání.

Server iDNES.cz před časem napsal, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, její ředitel Oldřich Havelka to následně na dotaz ČTK opětovně odmítl. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.