Tu nyní tvoří KDU-ČSL, ANO 2011 a Starostové a nezávislí (STAN). V jedenadvace­tičlenném zastupitelstvu náleží trojkoalici deset křesel. Tři mandáty, které KOV získalo ve volbách, by se jí proto hodily. Lídr nejsilnější koaliční strany KDU-ČSL Jiří Čunek Valašskému deníku potvrdil, že podmínky stanovené KOV jsou přijatelné.

Volební jednička KOV Michal Berg označil pětici stanovených podmínek za stěžejní body programu svého sdružení. „Navíc je zde jeden bod, který není programový. Ti, kteří chtějí naši podporu, musí také předložit majetková přiznání," zdůraznil Michal Berg. K tomu KOV vyzvala zastupitele již dříve. Ne všichni výzvu akceptovali.

Mezi pěticí podmínek je otevřenost spočívající například ve zveřejňování záznamů a dokumentů ze zastupitelstev, dále také zveřejňování všech zakázek od 30 tisíc korun výše na webu města nebo závazek neprotahovat Nádražní ulici směrem k hypermarketu Albert.

KOV také trvá na zřízení pozice cyklokoordinátora a koordinátora bezbariérovosti, který by například dbal na koncepční řešení výstavby cyklostezek ve městě. „Řeší se například, že se bude stavět cyklostezka z Jasenic na bývalé železniční vlečce, ale už se neřeší, kam bude ve městě pokračovat," dal příklad Michal Berg.

Posledním bodem je nulová tolerance hazardu ve Vsetíně, byť by to znamenalo pro město finanční ztrátu. „Jsou i jiná města, která na tuto nulovou toleranci přistoupila a s finančním výpadkem se dokázala vyrovnat. Od nového roku nebudou automaty například v Kroměříži," řekl Michal Berg. Podle jeho slov navíc za další rok vejde v platnost nový zákon, který hazard omezí a města stejně budou muset hledat zdroje peněz jinde.

Lidovecký senátor Jiří Čunek, který je hlavním kandidátem na starostu města, považuje podmínky KOV za přijatelné. „Na zvážení je snad jen propojení Nádražní ulice směrem k hypermarketu. To není aktuální a není to ani záležitostí města," uvedl Jiří Čunek. V ostatních bodech prý není problém nalézt shodu. Řadu věcí mají totiž podle Čunka ve svém programu také lidovci. Například veřejné záznamy ze zastupitelstva nebo nulovou toleranci k hazardu.

Povolební vyjednávání ve Vsetíně se vlečou už osmý týden. Dvě zasedání zastupitelstva prozatím skončila fiaskem, když na prvním nebyl zvolen starosta a druhé vlastně ani nezačalo, neboť politici neschválili ani program jednání.

Jiří Čunek zopakoval, že KDU se nelíbí široká koalice, kterou některé strany navrhují. „Je to nesmyslné rozmělňování odpovědnosti," řekl lídr lidovců. Připustil ale, že lidovci jsou jako lídři vyjednávání připravení k ústupkům, pokud nebude zbytí. Připustil i variantu, kdy by město mělo tři místostarosty. Původně lidovci trvali na dvou.

Bez šancí tak stále není varianta široké koalice devatenácti zastupitelů, kterou podporuje například ODS v čele s dosluhující starostkou Ivetou Táborskou. Bitva se vede zejména o rozložení sil v sedmičlenné městské radě.

Táborská v rozhovoru pro Regionální televizi uvedla, že i v případě široké koalice lze vytvořit funkční radu. Navrhla variantu se dvěma zástupci KDU, jedním za STAN či ANO, a po jednom za ČSSD, ODS a TOP 09. Sedmého člena by dodala Koalice pro otevřený Vsetín. „Rozložení sil by bylo prakticky tři na tři, Koalice pro otevřený Vsetín, která je nováčkem, by fungovala jako jakýsi hlídací pes. Rada by jistě dokázala podporovat dobré věci a nechyběla by vzájemná kontrola," nastínila Iveta Táborská.

Její názor ale nesdílí lídr ANO 2011 Jaromír Kudlík. Ten v rozhovoru pro Regionální televizi uvedl, že stávající menšinová koalice chce obsadit čtyři místa v radě. „Mít převahu v radě města je důležité. Bojíme se, že jinak bude vedení města nefunkční," řekl Jaromír Kudlík.