Například Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně už začala řešit úhradu regulačních poplatků soudní cestou a s pomocí exekutorů. Deníku to sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Karla Havlíková. „Počty těchto dlužníku však nebudeme sdělovat,“ poznamenala.

Celkem pacienti za loňský rok dluží přes půl milionu korun. Jedná se o 2600 lidí. Nejvyšší suma činí 22 240 Kč.

„Jedná se o částku za období od listopadu 2010 do konce loňského roku. Dalším je pacient s dluhem 19 080 korun, který se vztahuje k roku 2011,“ přiblížila Havlíková.

Dodala, že všem dlužníkům nejprve zašle nemocnice upomínku, až pak následují tvrdší kroky.

Právní cestu volí i kroměřížská nemocnice. „Co se týče regulačních poplatků, jsou dlužníkům zasílány upomínky. Pokud na ně nereagují, předává se případ právní kanceláři k dalším krokům,“ odpověděla stroze na zaslané dotazy tamní mluvčí Veronika Klímová.

Vysvětlila, že tak nemůže sdělit například celkovou dlužnou částku.

Přibližně půl milionu korun neuhradili pacienti za loňský rok také ve vsetínské nemocnici. „V současné době připravujeme změnu způsobu výběru regulačních poplatků, která by zvýšila možnosti výběru poplatku a snížila počet neuhrazených pohledávek,“ okomentovala dluh mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Ze všech čtyřech krajem zřizovaných zdravotnických zařízení se jako nejtolerantnější jeví Uherskohradišťská nemocnice.

Od zavedení poplatků od ledna 2008 k listopadu 2011 jí pacienti dluží téměř 600 tisíc korun. Meziročně se zvýšil dluh o asi o 100 tisíc korun.

„Má vzestupnou tendenci. My lidem poskytneme zdravotní péči a oni jsou pro změnu zase povinni stanovenou částku uhradit. Bohužel se tak ale neděje. Je to špatné a svým způsobem lze tuto nezodpovědnost právem považovat za krádež,“ postěžoval si pro Deník Jan Karásek, mluvčí hradišťské nemocnice.

Dosavadní zasílání upomínek dlužníkům nikam nevedlo, vedení nemocnice hodlá proto přitvrdit.

„Zatím jsme to nijak dramaticky neřešili. V současné době ale zvažujeme prodat pohledávky a dluh vymáhat,“ podotkl mluvčí Karásek.