„Možná se ptáte, proč tuto službu v době existence mobilních telefonů zavádíme. Výsledky analýz, dotazníků a zkušeností sociálních pracovníků či pečovatelů ukazují na to, že osamělí senioři i jejich rodiny preferují jednodušší zařízení, které je napojené na služebnu městské policie a mají je stále u sebe, což je důležité v případě náhlé zdravotní indispozice,“ vysvětlila místostarostka Vsetína pro sociální oblast Simona Hlaváčová.

Radnice už vloni několika vybraných typů zařízení otestovala. Některé měly podobu náramkových hodinek, jiné byly určené k zavěšení na krk. Jako uživatelsky nejpřívětivější vyhodnotili pracovníci města zařízení Seni Angel, u kterého nyní začíná pilotní testování v každodenním provozu. 

Řidič otočil auto i plně naložený vozík na střechu
Řidič otočil auto i plně naložený vozík na střechu

Zařízení je vybavené SIM kartou, čidlem registrujícím pád a také nouzovým tlačítkem napojeným na služebnu městské policie.

„Po zmáčknutí tlačítka nebo nahlášení pádu čidlem uživateli na přístroj voláme, hovor je spojen automaticky, takže jej majitel nemusí přijímat. Pokud dotyčný neodpovídá a nereaguje nebo žádá o pomoc, vysíláme k němu hlídku, která zajistí vše potřebné,“ popsal princip fungování ředitel vsetínské městské policie Patrik Pecina.

Na pilotní dvanáctiměsíční provoz bezpečnostních tlačítek přispěla vsetínská firma Austin Detonator na základě tříleté smlouvy s městem o finanční podpoře sociální oblasti.

„Vybraným uživatelům tak hradí polovinu měsíčního poplatku, tedy 170 korun,“ uzavřela místostarostka Hlaváčová.